Polskie filmy zostaną pokazane w kilku sekcjach. W Polish Docs: Young Talents wyświetlone zostaną krótkie metraże promujące młodych dokumentalistów. Pokazane zostaną najciekawsze debiuty ostatnich kilku lat: laureat Lipska i Clermont-Ferrand „Kawałek lata” Marty Minorowicz, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej „Paparazzi” Piotra Bernasia, zwycięzca Sundance „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, pokazywane na prestiżowym festiwalu IDFA „Wizyta” Mateja Bobrika, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, czy w końcu najpopularniejsze hity ostatnich miesięcy „Superjednostka” Teresy Czepiec i „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, które w tym roku powalczą również o oscarową nominiację.
W sekcji Krakow Film Festival Special widzowie będą mogli zobaczyć dokumenty z Krakowskiego Festiwalu Filmowego, zarówno te pokazywane i nagradzane podczas ostatnich dwóch edycji – „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek, „Dom na głowie” Adama Palenty, „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Plus Minus czyli podróże muchy na wschód” Bogdana Dziworskiego, „Koniec świata” Moniki Pawluczuk oraz „Salon sióstr W.” Jakuba Stożka – jak i najlepsze klasyczne polskie dokumenty – laureatów Złotych Smoków i Złotych Lajkoników z lat 60’, 70’ i 80’: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Hair” Marka Piwowskiego, „Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Szkoła podstawowa” Tomasza Zygadło oraz „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego. Ten ostatni będzie gościem specjalnym festiwalu, a zainteresowani widzowie i młodzi filmowcy będą mieli okazję posłuchać, co ma do powiedzenia na temat swojej metody twórczej i przyjrzeć się jego niezwykle charakterystycznemu warsztatowi filmowemu podczas lekcji mistrzowskiej.
15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Flahertiana" odbędzie się w rosyjskim mieście Perm w dniach 18-24 września. Nazwa festiwalu nawiązuje do nazwiska jednego ze światowych prekursorów dokumentalizmu, Roberta Flaherty'ego – reżysera słynnego filmu "Nanuk z północy" (1922). Z tego powodu nagrody przyznawane na festiwalu nazywane są „Nanook Award”, a ich laureatami w poprzednich latach wielokrotnie byli Polacy.
W 2006 roku Srebrnego Nanuka za dokument krótkometrażowych otrzymały „Nasiona” Wojciecha Kasperskiego. Wyjątkowo dobrym rokiem dla polskiego dokumentu okazał się 2010: z festiwalu ze Srebrnym Nanukiem wrócił Paweł Łoziński za film „Chemia”, a z wyróżnieniami Marcin Sauter za „Na północ od Kalabrii” i Michał Marczak za „Koniec Rosji”. Rok później narodzone zostały dwa polskie filmy, Srebrny Nanuk za film krótkometrażowy powędrował do Pawła Stasika za „Koniec lata”, a nagroda FIPRESCI do „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka. Natomiast w 2014 roku w Perm tryumfowało „Abu Haraz” Macieja Drygasa, film nie tylko otrzymał Grand Prix festiwalu – Złotego Nanuka, ale także nagrodę FIPRESCI.
W tym roku otwiera się kolejna szansa na „Nanuki” dla polskich dokumentów. W konkursie międzynarodowym zmierzy się ze sobą 15 filmów z całego świata, w tym dwa z Polski. Będzie to „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki oraz „Werka” Pawła Łozińskiego.
Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie internetowej Flahertiany.