TOYS
Co bardziej rozwija dzieci – drogie zabawki ze sklepu czy może ich brak? Czy dziecięcą wyobraźnię bardziej pobudzają skomplikowane, elektroniczne wynalazki czy własnoręcznie zbudowany prosty odbiornik radiowy?
Toys to dokument o tym, jak i czym bawili się dzisiejsi liderzy klasy kreatywnej. Dzień powszedni polskich dzieci, jak wszędzie, stanowiła szkoła i dom rodzinny. Wolne godziny przeznaczone na zabawę były okresem nieskrępowanej swobody, której nie były w stanie zahamować nikczemna i naznaczona propagandowo jakość zabawek lub ich brak. Polskie zabawki były nieco inne, niż u rówieśników na Zachodzie. Były prostsze i z gorszych materiałów, czasem były to prezenty z zagranicy, niekiedy podróbki zachodnich zabawek, wykonane przez polskich rzemieślników. Bardzo często były to po prostu zabawki robione własnoręcznie przez dzieci lub ich bliskich. Grzebień i kilka monet, guma do bielizny, jakieś kapsle, wreszcie trzepak jako miejsce rozrywki, życia społecznego i inicjacji. Antropologiczny związek fenomenu dzisiejszej polskiej kreatywności z ubóstwem zabawek dzieciństwa.
Zabawa to elementarna potrzeba każdej kultury, która wymyka się wszelkim próbom kontroli i zawsze pozostaje sferą wolności osobistej. To film o tym, jak polskie dzieci ery komunizmu przy pomocy patyków i drutu uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia.
FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ
- Gatunek: Dokumentalny
- Kraj produkcji: Poland
- Czas trwania: 52
- Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Andrzej Wolski
Scenariusz: Andrzej Wolski
Zdjęcia: Kacper Lisowski, Wojciech Staroń, Andrzej Adamczak
Muzyka: Teresa Kruczek
Montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski
Produkcja: Instytut im. Adama Mickiewicza