POWRÓT AGNIESZKI H.

THE RETURN OF AGNIESZKA H.

„Powrót Agnieszki H.” jest lekką i w wielu miejscach dowcipną opowieścią o studenckich latach najsławniejszej polskiej reżyserki – Agnieszki Holland, która studiowała na FAMU w latach 1966-1971. Był to okres politycznych przełomów, artystka aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach Praskiej Wiosny oraz protestach studenckich przeciwko tzw. normalizacji w Czechosłowacji. W 1970 na kilka tygodni trafiła do więzienia. W filmie powraca do miejsc znanych z młodości, a także do przyjaciół. W podróży towarzyszy jej dwóch kolegów z FAMU – operator Andrzej Koszyk oraz dokumentalista Andrzej Zajączkowski. Powodem jej kolejnego powrotu do Czech była realizacja serialu „Gorejący krzew”, który opowiada o wydarzeniach związanych z samospaleniem Jana Palacha. 

FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

 

  • Gatunek: Dokumentalny
  • Kraj produkcji: Poland
  • Czas trwania: 77
  • Rok produkcji: 2013

Reżyseria: Jacek Petrycki, Krystyna Krauze

Scenariusz: Krystyna Krauze

Zdjęcia: Jacek Petrycki

Muzyka: Mikołaj Trzaska, Maciej Kaziński, Maniucha Bikont

Montaż: Evženie Brabcová

Produkcja: Centrala

O reżyserach:

Jacek Petrycki

Jacek Petrycki

Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji, urodzony 1 grudnia 1948 roku w Poznaniu. Jacek Petrycki jest laureatem nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "The Betrayed" (1996), a także wielu zagranicznych i polskich nagród, w tym nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za zdjęcia do filmu Mariusza Malca "Człowiek wózków" (2002). Autor zdjęć do najgłośniejszych dokumentów lat 70.: "Życiorys" (1975) i "Szpital" (1976) Krzysztofa Kieślowskiego, "Jak żyć" (1977) i "Próba mikrofonu" (1980) Marcela Łozińskiego, a także filmów innych dokumentalistów. Petrycki jest także operatorem głośnych filmów tzw. kina moralnego niepokoju, na stałe kojarzony z tym nurtem: "Spokoju" (1976) i "Amatora" (1979) Krzysztofa Kieślowskiego, "Aktorów prowincjonalni" (1978) czy wykraczającej poza ten nurt "Kobiety samotnej" (1981) Agnieszki Holland.

Krystyna Krauze

Krystyna Krauze

Absolwentka reżyserii dokumentalnej FAMU. Zrealizowała dla telewizji czeskiej kilka reportaży, autorka filmu dokumentalnego „Nasz Vasek – siła bezsilnych”. Tematem filmu jest Václav Havel, jego stosunki z Polską oraz kontakty polskiej i czechosłowackiej opozycji.

Na festiwalach:

29th Warsaw Film Festival, Poland, 2013 (konkurs)

Festival of Migrant Film in Ljubljana, Slovenia, 2015 (konkurs)