POLSKIE ANIMACJE NA SIERPNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Jak powszechnie wiadomo wakacje to czas festiwali. W tym miesiącu naszych animacji nie zabraknie w programie niemalże żadnej z najważniejszych filmowych imprez. Polskie filmy będzie można oglądać na całym świecie, od Australii i Nowej Zelandii, przez Meksyk i Brazylię, aż po Szwecję czy Danię. Sprawdźcie, które filmy i gdzie będą miały szansę podbić serca widowni w tym miesiącu.

Sierpniowy sezon festiwalowy rozpocznie się w Australii. W trakcie 68. edycji Melbourne International Film Festival o nagrody ubiegać się będą dwie polskie animacje – „Duszyczka” Barbary Rupik oraz „Łowy” Mateusza Jarmulskiego.  Dzień później w Kosowie wystartuje DokuFest International Documentary and Short Film Festival.  W programie spora reprezentacja polskich filmów. Na tamtejszą publiczność czeka m.in. konkursowy pokaz „Acid Rain” Tomka Popakula oraz trzy animacje w sekcji dziecięcej. Młodzi kinomani zobaczą „Story” Joli Bańkowskiej, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht oraz „Świat, który uleciał na grzbiecie krowyWojciecha A. Hoffmana.

5 sierpnia w Rumunii zacznie się ANONIMUL International Independent Film Festival. W konkursie będzie można zobaczyć „Colaholica” Marcina Podolca. Dzień później, w Izraelu na Tel Aviv Animation Festival Animix  jury będzie oceniać „Acid Rain” Tomka Popakula, a na włoskim Faito DOC Festival „Kwadraturę koła” Karoliny Specht. Ten ostatni film będzie można zobaczyć również na ALPINALE Short Film Festival, gdzie o nagrody będzie ubiegać się wraz z „Innym” Marty Magnuskiej, „Ostatnią bajką o ziemi” Magdaleny Seweryn i Igora Polaniewicza oraz „Śnił mi się już słoń i kino” Michała Chmielewskiego.

Sierpień to dobry miesiąc dla ostatniego filmu Marty Szymańskiej. „Tango tęsknot” będzie miało szansę na nagrody na nowozelandzkim Animation Now!, gdzie zostanie pokazane wraz z filmem Na zdrowie!” Pauliny Ziókowskiej oraz na dwóch włoskich festiwalach – Molise Cinema Film i Imaginaria Film. Na ten drugi zaproszono jeszcze trzy inne polskie animacje –  „Łowy” Mateusza Jarmulskiego, „Deszcz” Piotra Milczarka oraz „Na Zdrowie!”.

Animacji Ziółkowskiej nie zabraknie również na Lviv International Short Film Festival Wiz-Art. Jej film jest jedną z trzech polskich animacji, które będą miały szansę otrzymać nagrody na ukraińskim festiwalu. Do tamtejszego konkursu zaproszono jeszcze „Acid Rain” Tomka Popakula oraz „III” Marty Pajek. Ta ostatnia animacja odwiedzi również szwedzki An Ordinary Day Film Festival. Trzecia część nagradzanej trylogii będzie miała szansę na kolejną statuetkę, z kolei „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej zostanie tam zaprezentowana w sekcji pozakonkursowej.

Trzy pokazy w drugiej połowie sierpnia będzie miała animacja „Nie masz dystansu”. Film Kariny Paciorkowskiej najpierw zostanie pokazany w Urugwaju w trakcie 19. edycji International Film Schools Festival, a później wraz z „Acid Rain” Tomka Popakula trafi do Meksyku na Monterrey International Film Festival, żeby na przełomie sierpnia i września powalczyć o nagrody na Silhouette Film Festival we Francji.

Najpopularniejszym filmem miesiąca została animacja „Acid Rain”. Ten wielokrotnie nagradzany film w sierpniu odwiedzi jeszcze włoski Concorto Film Festival, słoweński FeKK Ljubljana Short Film Festival, fiński Turku Animated Film Festival i powróci do Meksyku na Black Canvas Contemporary Film Festival. Animacji Tomka Popakula nie zabraknie również na Sarajevo Film Festival, gdzie na publiczność czekać będzie także „Duszyczka” Barbary Rupik.

Pod koniec miesiąca jeszcze dwa pokazy będzie miała animacja „Kwadratura koła” Karoliny Specht. Film został zaproszony do konkursu Sao Paulo International Short Film Festival w Brazylii oraz na duński OFF – Odense International Film Festival.  Animacja Specht to nie jedyny polski film, który tam zobaczmy. W sekcji konkursowej znalazły się również dwie animacje studia Animoon – „Łowy” Mateusza Jarmulskiego i pokazywany po raz ostatni w tym miesiącu „Acid Rain” Tomka Popakula.

Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.