Pięćdziesiąt jeden filmów z całego Świata będzie walczyło o Złotego Smoka – w konkursowe szranki stanie 19 filmów dokumentalnych, 17 animowanych i 15 krótkometrażowych fabuł. Polskę reprezentować będą 4 tytuły.
Najliczniej reprezentowanym krajem jest Wielka Brytania, w konkursie znalazło się 10 tytułów wyprodukowanych albo kooprodukowanych przez Brytyjczyków. Drugie miejsce (6 filmów) przypada Francji, trzecie natomiast naszym sąsiadom zza Odry, Niemcom (5 filmów). Nie zabrakło produkcji z bardziej odległych zakątków Świata – podczas Festiwalu pokazane zostaną filmy z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Nikaragui, Singapuru czy też Japoni.
– Możemy mówić o powrocie „sztuki krótkiego metrażu", w takim sensie, w jakim pisał o niej w książce pod takim tytułem profesor Marek Hendrykowski. – powiedziała, komentując wybór, Jadwiga Głowa, członek Komisji Selekcyjnej oraz Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. – Naszą uwagę, jako selekcjonerów, przyciągnęło szczególnie klika tytułów: przepiękne wizualnie rozważania nad sensem ulicznej corridy w hiszpańskiej Pampelunie w „Red Sands", w reżyserii Davida Proctera; czeska „Anatomia gagu", która prowadzi widza z całą należną powagą od teoretycznych wynurzeń oraz tekstu Vaclava Havla z 1963 roku na temat anatomii gagu po praktyczne zastosowanie tejże teorii; niemiecki „Wagah", opowiadający o obserwowanej z punktu widzenia dzieci wojskowej paradzie na pograniczu Indii i Pakistanu; węgierski „Kishalak…Nagyhalak..” („Mała ryba, wielka ryba"), czy też obrazująca żywot nikaraguańskiej rodziny „Familia 068". Wszystkie te filmy mówią o paradoksach naszego Świata w sposób dojmujący, zwięzły i atrakcyjny obrazowo.
Poniżej lista filmów wyselekcjonowanych do konkursu: