FILMPOLSKA – NIEMIECKI FESTIWAL POLSKICH FILMÓW

W drugiej połowie kwietnia dwa niemieckie miasta – Berlin i Poczdam – przeistoczą się na kilka dni w główne ośrodki promujące polskie kino. Wśród prezentowanych rodzimych produkcji znajdą się również dokumenty. Co więcej, festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez Marcina Koszałkę.

FilmPOLSKA należy do jednego z największych niemieckich festiwali poświęconych polskiej kinematografii. Wydarzenie to jest organizowane przez Polski Instytut w Berlinie i stanowi niezwykłą okazję dla niemieckiej publiczności do poznania polskich produkcji filmowych – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, odbywającej się w dniach 15 – 21 kwietnia w Berlinie oraz Poczdamie, zostaną zaprezentowane następujące dokumenty, podzielone na cztery kategorie:

Solidarność w filmie

Robotnice (1979), reż. Irena Kamieńska

Próba mikrofonu (1980), reż. Marcel Łoziński

Narodziny Solidarności (1981), reż. Bohdan Kosiński

– Przerwany film (1993), reż. Bohdan Kosiński

– Robotnicy `80 (1980), reż. Michał Bukojemski

– Solidarność, Solidarność (2005), reż. Filip Bajon , Jacek Bromski , Ryszard Bugajski , Jerzy Domaradzki, Feliks Falk , Robert Gliński , Andrzej Jakimowski , Jan Jakub Kolski , Juliusz Machulski , Małgorzata Szumowska , Piotr Trzaskalski , Andrzej Wajda , Krzysztof Zanussi

Retrospektywa

– Rodziców się nie wybiera (2007), reż. Justyna Nowak

– Nic do stracenia (2009), reż. Katarzyna Klimkiewicz 

Dokument

– Hostandalien (2009), reż. Keren Shavit, Adi Omry

Chemia (2009), reż. Paweł Łoziński

Królik po berlińsku (2009), reż. Bartek Konopka

Poste Restante (2008), reż. Marcel Łoziński

Sztuka operatorska

Do bólu (2008), reż. Marcin Koszałka

Cały dzień razem (2008), reż. Marcin Koszałka

– Takiego pięknego syna urodziłam (2000), reż. Marcin Koszałka

Ponadto, organizatorzy filmPOLSKA zapraszają wszystkich zainteresowanych polską sztuką kinematografii na warsztaty poświęcone realizacji filmu. Spotkania będą odbywały się każdego dnia w czasie festiwalu, pod przewodnictwem Marcina Koszałki, polskiego dokumentalisty, także operatora licznych filmów fabularnych, tj. „Rewers” (2009), „Senność” (2008), „Rysa” (2008), „Pręgi” (2004).

Celem tegorocznych warsztatów jest ukazanie filmu jako emocjonalnego i fizycznego wyzwania dla reżysera. Uczestnicy zastanowią się również, w jaki sposób stworzyć dokumentalną wypowiedź o przejrzystym i artystycznym przekazie.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.