Na festiwalu w Tampere, który w tym roku przyciągnął rekordową liczbę ponad 750 gości, w konkursie międzynarodowym polskie kino dokumentalne reprezentował tylko jeden tytuł – „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki – i to on właśnie znalazł się wśród zwycięzców, otrzymując „Diploma of Merit”.
W „Deklaracji nieśmiertelności” Marcin Koszałka powraca do zapomnianego gatunku, jakim jest film górski. Bohaterem swej opowieści czyni Piotra „Szalonego” Korczaka, gdzieś w tle rysując także sylwetkę jego rywala Andrzeja Marcisza. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać. To przejmująca opowieść o niemożności godzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.
Z kolei Piotr Złotorowicz po ostatnich sukcesach na ZagrebDox (Nagroda „Little Stamp”) oraz na Taos Shortz w Nowym Meksyku (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu) ponownie został doceniony i nagrodzony – ponownie w Ameryce Północnej! Jego etiuda dokumentalna „Smolarze” zdobyła główną nagrodę w kategorii najlepszy dokument na kanadyjskim festiwalu REGARD, co więcej, film ten stanął również na podium na DC Independent Film Festival w Waszyngtonie.
Film „Smolarze” został zrealizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jest to historia Marka i Janiny, którzy każdego lata pracują w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Dokument ukazuje prostotę i spokój ich świata, fragment niespiesznego życia pośród dzikiej natury – jakże odmiennego od cywilizacyjnego zgiełku miast. Obserwujemy bohaterów przy codziennych czynnościach, od najwcześniejszych porannych godzin aż do zmroku, gdzie rytm dnia ustala wyłącznie przyroda.
Więcej informacji o ww. festiwalach można znaleźć na:
(Na zdjęciu obok: fotos z filmu "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki)