O znaczeniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) nie trzeba dużo mówić. IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą rokrocznie setki profesjonalistów z całego świata. A to, co najbardziej wyróżnia festiwal w Amsterdamie, to jego niezwykle bogaty i różnorodny program, złożony zarówno z sekcji konkursowych, jak i pozakonkursowych, będący selekcję dokumentów z „najwyższej półki”. Nieodłączną częścią IDFA są targi Docs for Sale, każdego roku prezentujące co najmniej 450 tytułów, oraz The Forum, pod którego szyldem odbywają się liczne wydarzenia branżowe, w tym sesje pitchingowe, wykłady i panele dyskusyjne.
Polskie filmy dokumentalne goszczą w Amsterdamie rokrocznie, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1988 roku (pokazano wtedy „Muzykantów” Kazimierza Karabasza). W tym roku na IDFA zawita również silna polska reprezentacja. W konkursie średniometrażowych dokumentów pojawi się niedawny laureat głównej nagrody na festiwalu w Batumi – „Cudze listy” w reżyserii Macieja Drygasa. Natomiast o miano najlepszego filmu studenckiego w Amsterdamie będą walczyć dwa dokumenty: „Paparazzi” Piotra Bernasia oraz „Wycieczka” Bartosza Kruhlika.
W programie Best of Fests prezentującym filmy, które w ciągu ostatniego roku podbiły publiczność na wielu międzynarodowych imprezach, zostanie pokazany debiut dokumentalny Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh”. Natomiast do programu Reflecting Images: Panorama, który skupia filmy podejmujące tematykę bieżących problemów społecznych, został zakwalifikowany dokument „Vakha i Magomed” w reżyserii Marty Prus.
IDFA stanowi również znakomitą okazję do zapoznania się ze światem widzianym okiem młodych dokumentalistów, stawiających pierwsze kroki w filmowej profesji. Tą okazją jest program Doc Next, który prezentuje dopiero co wyłaniające się filmowe talenty. I tu również nie zabraknie polskiego akcentu. W ramach Doc Next zostaną wyświetlone trzy dokumenty, zrealizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”: „Bracia” Emi Mazurkiewicz, „Poszukuję pewnej osoby” Janusza Kojro oraz "View from My Window,1968-1979 Chronicles" autorstwa Katarzyny Nalewajki, Uli Klimek, Milosza Hermanowicza, Kamila Radziszewskiego i Jakuba Piątka.
Na targach Docs for Sale niezmiennie zaprezentowany obszerny program najnowszych polskich dokumentów w ramach projektu POLISH DOCS, który podczas tegorocznej IDFA obchodzić będzie pięciolecie istnienia. W Amsterdamie świętować też będziemy dziesięciolecie Szkoły Wajdy.
Więcej o festiwalu na: www.idfa.nl.