POLSKIE FILMY NA ISLANDII

W ramach islandzkiego festiwalu Reykjavik Shorts&Docs osiem polskich filmów krótkometrażowych zostanie zaprezentowanych w specjalnej sekcji Short Waves poświęconej polskiemu kinu. Inicjatorami programu jest poznańska fundacja Ad Arte we współpracy z organizatorami islandzkiego festiwalu.

Specjalnością Fundacji jest popularyzacja krótkich form filmowych, które regularnie prezentuje w kilkunastu miastach na terenie całego kraju. Ad Arte jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves, który co roku odwiedza miasta w całej Polsce i za granicą. Fundacja jest również polskim przedstawicielem Future Shorts, największej na świecie platformy prezentacji i promocji krótkiego kina. Ponadto Ad Arte ma w swoim repertuarze pokazy w ramach międzynarodowego Manhattan Short Festival oraz autorski cykl World Shorts prezentujący programy narodowych krótkich metraży (m.in. z Portugalii, Islandii, Szwecji).

Fundacja w ramach promocji polskiego kina zagranicą rozpoczęła również współpracę z międzynarodowymi festiwalami. Pierwszym przystankiem będzie islandzki festiwal, gdzie zostaną pokazane najlepsze filmy prezentowane w ramach 3 edycji Festiwalu Short Waves. Program zawiera osiem, różnorodnych produkcji: filmy dokumentalne, animowane i fabularne nie przekraczające 30 minut. W ramach Reykjavik Shorts&Docs odbędzie się również panel poświęcony polskiemu kinu, w którym uczestniczyć będzie przedstawiciel Fundacji.

W Reykjaviku widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się blisko 80 produkcjom krótkometrażowym i dokumentalnym z całego świata, podzielonych na cztery kategorie: Filmy islandzkie, Polskie obrazy, Kobiety w filmie i Początkujący. Festiwal odwiedzi blisko 20 gości z zagranicznych festiwali, dystrybutorów i producentów.

W ramach sekcji "Polskie obrazy" zostaną zaprezentowane następujące tytuły:

1. Rabbit’s Case / Reż. Jakub Wroński / 10′ / 2009
2.
Poszukuje pewnej osoby / Reż. Janusz Kojro / 4′ / 2010
3. Zmartwychwstanie / Reż. Klara Kochańska / 20′ / 2011
4. Luiza Hert / Reż. Aga Woszczyńska / 9′ / 2011
5. Przez szybę / Reż. Igor Chojna / 14′ / 2009
6. Siłaczka / Reż. Aleksander Pawluczuk / 7′ / 2012
7. Wszystko w porządku / reż. Filip Lisowski / 11′ 2011

8. Brzydkie słowa / reż. Marcin Maziarzewski / 25′ / 2009 /

Warto wspomnieć, że w krótkometrażowym konkursie dokumentalnym widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć „Niewidzialną granicę” Haukura M., a w sekcji Newcomer Documentary Competition „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego.

Festiwal odbędzie się między 6 a 9 maja.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć tutaj 

źródło: materiały organizatora