"Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy" jest mroczną historią o dwojgu dzieci i ich dziadku. Niegrzeczne maluchy nie chcą jeść zupy i uciekają od stołu. Dziadek w magiczny sposób rozbudza wiatr i łapie maluchy w pułapkę. Już na zawsze zostaną uwięzione w zupie. Nieposłuszne dzieci muszą cierpieć. Jak pisał Heinrich Hoffmann „Kto nie je zupy ten umrzeć musi”.
FEST odbywa się od ośmiu lat w portugalskim mieście – Espinho. Głównym celem organizatorów, poza konkursem filmowym, jest aspekt edukacyjny i wprowadzanie młodych filmowców w branżę filmową. Corocznie w Portugalii spotykają się setki filmowców i przedstawicieli branży filmowej. W tym roku w ramach warsztatów praktycznych i master-class początkujący na rynku mieli szansę spotkać się z m.in. Scandar Coptim – reżyserem izraelskiego kandydata do Oskara „Ajami”, Fernando Trueba – hiszpańskim zdobywcą Oscara za „Belle Epoch” i nomiacją dla „Chico i Rita”, a także Kjartanem Sveinsson – członkiem islandzkiego zespołu Sigur Rós i nagradzanym kompozytorem filmowym. Młodzi filmowcy mieli okazję także promować swoje gotowe filmy w ramach Director’s corner i przyszłe projekty przed doświadczonymi producentami w ramach sesji pitchingowych.
Jednak to nie jedyny polski akcent festiwalu. Uczestnikiem warsztatów dla młodych osób z branży filmowej – Bright Youth Screen był Marcin Łuczaj – odpowiedzialny za comiesięczne pokazy kina krótkometrażowego World Shorts w Polsce i koordynację zagranicznych pokazów Festiwalu Polskich Filmów Krókometrażowych Short Waves, dofinansowego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W ramach spotkań uczestnicy mieli okazję pracować m.in. z Paz Lazaro, managerem programu Berlinale Panorama czy Marion Klotz – odpowiedzialną za sprzedaż kina artystycznego w Memento Films. Wynikiem warsztatów będzie drukowany i e-book wyprodukowanych przez Nisi-Masa, wiodącą platformę wspierania młodych twórców, zrzeszającą ponad 20 filmowych organizacji w całej Europie.
Więcej o festiwalu można znaleźć na stronie oficjalnej
Informacja prasowa