Bohaterem „Gwizdka” jest Marcin – młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców…
Jurorzy konkursu krótkometrażowego Sundance przyznali „Gwizdkowi” Grand Jury Prize. Film doceniono za to, że „stale zaskakuje swoją głębią i poczuciem humoru” oraz za fakt, że „w umiejętny sposób rejestruje codzienną historię i sprawia, że staje się magiczna”. Don Herztfeldt, animator i członek jury, który odczytał werdykt, dodał entuzjastycznie, że jurorzy wprost zakochali się w tym „pięknie skomponowanym filmie o niezwykłym rytmie”. Sukces Grzegorza Zaricznego wydaje się tym większy, gdy przyjrzymy się liczbom. Do konkursu krótkometrażowego zgłoszono ponad 8000 filmów, z czego do programu trafiło ostatecznie 65 tytułów.
Film wyprodukowało w ramach programu „Pierwszy Dokument" Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem jest Full Film Service. Projekt "Gwizdka" był rozwijany na Dragon Forum 2008. Film reprezentuje Krakowska Fundacja Filmowa, która od lat współpracuje z festiwalem Sundance przy preselekcji polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.
To już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę na festiwalu Sundance reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Polacy świętowali także w Sundance swoje wielkie chwile – dwa lata temu dokumentalny „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył specjalne wyróżnienie, natomiast cztery lata temu w tym samym konkursie pokazano dwa filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist.
Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie. Co roku zgłaszanych jest do Sundance kilkanaście tysięcy filmów. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1978 roku w Park City w stanie Utah w USA.
Więcej o festiwalu na jego stronie internetowej.
Rozdanie nagród można obejrzeć tutaj.