„Efekt domina”, dokument Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery, to historia Rafaela i Nataszy, rozpoczynających wspólne życie na ruinach państwa, które się jeszcze naprawdę nie narodziło. On jest ministrem sportu nie uznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem historii.
„Efekt domina” został nagrodzony Złotym Rogiem na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym w konkursie filmów dokumentalnych oraz Złotym Lajkonikiem w konkursie polskim, otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia.
„Sen o Warszawie”, w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to dokument poświęcony zmarłemu przed dziesięcioma laty Czesławowi Niemenowi. W czasach Peerelu zdołał podnieść muzykę rozrywkową do rangi prawdziwej sztuki, zdobywając rozgłos również poza granicami kraju. Urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach (dzisiejsza Białoruś), a jego biografię w znacznym stopniu ukształtowała burzliwa historia tej części Europy. Film jest portretem charyzmatycznego muzyka, złożonym z unikalnych archiwaliów i wspomnień jego bliskich. „Sen o Warszawie” został również nominowany w kategorii najlepsza muzyka. Film otworzył 54 edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Natomiast „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy to film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.
Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. W pierwszym etapie swoje głosy w głównych kategoriach przyznaje prawie 600 członków Polskiej Akademii Filmowej, natomiast w pozostałych kategoriach głosują tylko specjaliści z danej branży. Do Polskich Nagród Filmowych Orły kandyduje rokrocznie kilkadziesiąt polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.
Gala rozdania nagród już 2 marca.
Pełna lista nominowanych dostępna jest na stronie internetowej Polskich Nagród Filmowych.