W tym roku dwa filmy animowane zakwalifikowały się do udziału w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. W "Signum" Witold Giersz, nestor polskiej animacji, powraca do samego źródła ludzkiej fasynacji ekspresją plastyczną – malarstwa naskalnego. W swoim filmie Giersz z niezwykłą ekspresją ożywia malunki powstałe na surowych ścianach jaskiń i tworzy film autotematyczny o początkach sztuki w ogóle. Drugim filmem, który zostanie pokazany w konkursie krótkometrażowym będzie "Udomowienie" Sylwii Gaweł. Dyplomowy film absolwentki krakowskiej ASP to opowieść o specyficznej relacji między człowiekiem a zwierzęciem zrealizowany w ciekawej formie animacji dwuwymiarowej.
W konkursie polskim będzie można obejrzeć kilka ciekawych filmów debiutantów. Pierwszym z nich jest "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego. Film, który w ubiegłym roku miał premierę w sekcji Critics' Week festiwalu filmowego w Cannes jest onirycznym portretem człowieka, który znalazł się w sytuacji granicznej i musi zmierzyć się ze wspomnieniami i stawić czoła dawnym traumom. Siwiński, który jest absolwentem krakowskiej ASP jest dobrze znany festiwalowej publiczności, a jego film do tej pory zdobył już pięć zagranicznych nagród.
"Dom" Agnieszki Borowej to opowieść o trudnym powrocie do rodzinnego domu. Film mówi o chłodzie i niezrozumieniu między członkami rodziny i w sposób metaforyczny obrazuje to, co ich dzieli. Prodcentem filmu jest warszawskie Fumi Studio. "Kreatury" Tessy Moult-Milewskiej, zrealizowane w technice wycinankowej, to historia miłości bohaterów wykluczonych i piętnowanch przez środowisko, w którym żyją.
Jedynym filmem zrealizowanym w technice lalkowej są w konkursie "Druciane oprawki" Bartosza Kędzierskiego. To opowieść o wspólnym, codziennym życiu pary staruszków, którzy nagle, dzięki niespodziewanemu wydarzeniu odkrywają przed sobą nowe możliwości. Warto w tym miejscu wspomneć o najnowszym filmie Małgorzaty Bosek pt. "Dwa żywioły", który tak jak film Kędzierskiego porteruje wspólne życie dwójki ludzi. Bosek opiera swój film na dowcipie i bardzo trafnych obserwacjach.
Kolejnym filmem kolektywu twórczego Sławomir Shuty i Tomasz Bochniak jest "Macierz". Film postał w ramach programu Młoda animacja, prowadzonego przez Studio Munka. W swoim filmie zrealizowanym w autorskiej technice, reżyserzy interpretują słowiański mit stworzenia.
Mocną pozycję wśród filmów szkolnych zajmuje "Dokument" Marcina Podolca. Osobista opowieść o ojcu bohatera przykuwa uwagę ciekawą formą i wywarzoną, głęboką treścią. Filmy studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w konkursie polskich reprezentuje "But she's nice…" Tomasza Pilarskiego. Bohaterem jego filmu jest nieśmiały chłopak, który szuka kontaktu z przypadkowo spotkaną dziewczyną. Łukasz Biernat – absolwent krakowskiej ASP pokaże w konkursie swój film dyplomowy pt. "Gdzie się podziały duchy?". Film był prezetowany w ubiegłym roku podczas pitchingu "Animated in Poland".
Także w panoramie filmu polskiego nie brakuje w tym roku animacji. W programie znalazła się "Susza" Sary Divjak. Animacja, prezentowana podczas ubiegłorocznej edycji pitchingu Animated in Poland, pokazuje próbę mierzenia się z własnymi ograniczeniami. Bardzo ciekawym przykładem adaptacji poezji na grunt animacji jest "Ciało" Pauliny Majdy. Autorka tworzy obraz autotematyczny, który interpretuje rolę ciała jako środka artystycznego wyrazu. Próbą wypowiedzi w formule kina gatunkowego jest "Ta cholerna niedziela" Przemysława Kotyńskiego – historia tajemniczej zbrodni rozgrywająca się w Lublinie lat trzydziestych. Czwartym polskim filmem w panoramie jest "Cargo" Słowomira Shutego i Tomasza Bohniaka. Film, który za bohaterów bierze rodzinę mieszkającą w krakowskiej Nowej Hucie jest jarmarczną interpretacją przewrotu politycznego końca lat osiemdziesiątych.
Więcej informacji o zbliżającej się edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego można przeczytać na jego oficjalnej stronie