Annecy to przede wszystkim festiwal. W czerwcu wydarzeniem żyje całe miasto. Publiczność jest bardzo liczna i żywiołowo reaguje na filmy. Co wieczór na pokazach w kinie plenerowym nad jeziorem zbiera się kilkutysięczna widownia. Największe emocje każdego roku budzą sekcje konkursowe, a tych w Annecy jest aż pięć. Filmy oceniane są w kategoriach: pełonometrażowej, krótkometrażwej, filmów studenckich, serii telewizyjnych i filmów realizowanych na zlecienie.
W tym roku, podczas 39. edycji festiwalu szanse na kryształowe nagrody mają cztery polskie animacje. W konkursie filmów krótkometrażowch spotkają się najnowsze filmy Jerzego Kuci pt. "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" oraz Izabeli Plucińskiej pt. "Sexy laundry", w konkursie filmów studenckich pokazane zostanie "Nie trać głowy" Karoliny Specht, a w konkursie serii telewizyjnych zobaczyć będzie można film "To pewna wiadomość…" Joanny Jasieńskiej-Koronkiewicz. Polskiego akcentu nie zabraknie także w sekcji filmów pełnometrażowej. W pokazie pozakonkursowym zaprezentowany zostanie najnowszy animowany dokument Anci Damian pod tytułem "Czarodziejska góra" zrealizowany w polsko-rumuńskiej koprodukcji.
W ostatnich latach Polacy zdobyli podczas festiwalu wiele nagród i wyróżnień. To właśnie w Annecy Kamil Polak otrzymał nagrodę za najlepszy debiut za swoją "Świteź", a główną nagrodą konkursu filmów studenckich uhonorowano "Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. W 2013 roku, gdy stanowisko dyrektora artystycznego przejął Macel Jean, specjalna, obszerna sekcja prezentująca dorobek animowany wybranego kraju została poświęcona właśnie Polsce. W programie znalazło się wówczas około 100 animacji zrealizowanych przez mistrzów gatunku a także młodych twórców i studentów.
Równolegle z festiwalem odbywają się także targi MIFA, które są ważnym przystankiem na mapie wydarzeń związanych z animacją i co roku gromadzą liczne środowisko branżowe z całego świata. Wśród wystawców uczestniczących w targach są zarówno studia filmowe, jak i firmy prezentujące najnowsze technologie realizacji. Targi odwiedzają producenci, redaktorzy zamawiający dla pasm animacji a także liczni twórcy i przedstawiciele instytucji oraz twórcy i studenci kierunków artystycznych. Program branżowych wydarzeń obejmuje, jak co roku pięć sesji pitchingowych, prezentacje studiów i krajów, sekcje work in progress oraz spotkania z przedstawicielami telewizji i kanałów emitujących kontent animowany.
W tym roku już po raz piąty Polska jest jednym z targowych wystawców. Stoisko Polish Animations, przygotowane i zorganizowane przez Krakowską Fundację Filmową skupia producentów reprezentujących największe polskie studia animacji m.in. Platige Image, Human Ark, Studio Miniatur Filmowych czy Se-Ma-For. Na polskim stoisku obecni będą także przedstawiciele instytucji – Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Po raz drugi w Annecy zostanie zorganizowany także koktail, który podkreślli obecność polskich filmów w konkursie. Uczestnictwo w targach to dla producentów możliwość poszerzenia swoich kontaktów i wymiany doświadczeń. Polscy producenci do Annecy przywożą projekty na różnych etapach produkcji i często znajdują w Annecy partnerów. Orgaznizatorem stoiska jest Krakowska Fundacja Filmowa.
W tym roku odbędzie się już 30. edycja targów. Z okazji jubileuszu MIFA wraz z Variety przyzna nową nagrodę dla osobowości roku (Mifa & Variety Animation Personality of the year prize), która dzięki swoim osiągnięciom lub nowatorskiemu sposobowi myślenia wniosła swój wkład w rozwój sztuki animacji. Pierwszym laureatem nagrody będzie amerykański producent Chris Meledandri – założyciel Illumination Entertainment.
39. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych odbędzie się w dniach 15-20 czerwca.
Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj