KFF ORAZ STUDIO MUNKA NOMINOWANE DO NAGRODY PISF ZA PROMOCJĘ POLSKICH DOKUMETÓW

Znamy listę nominowanych do 9. edycji Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Krakowska Fundacja Filmowa otrzymała nominację w kategorii „Promocja polskiego kina za granicą”.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Krakowska Fundacja Filmowa została wyróżniona nominacją za promocję zagraniczną polskich filmów dokumentalnych. Główne działanie KFF na tym polu to przede wszystkim  projekt Polish Docs, który został zainicjowany w 2007 roku. W ramach projektu Fundacja organizuje wydarzenia promujące polskie kino dokumentalne na zagranicznych imprezach filmowych poświęconych filmom dokumentalnym, m.in. podczas festiwali  IDFA, Visions du Reel, Hot Docs, Jihlava IDFF, DOK Leipzg , CPH:DOX, Festival dei Popoli i wielu innych, pokazy polskich filmów dokumentalnych, zarówno współczesnych, jak zaliczanych do klasyki dokumentu, przeglądy mistrzów, a także warsztaty, wykłady, spotkania, panele dyskusyjne skierowane do producentów i filmowców polskich, mające na celu przygotowanie do zagranicznej promocji filmu. KFF od dziesięciu lat organizuje polskie stoisko podczas Targów Sunny Side of the Doc, wspiera udział polskich producentów w forach, pitchingach, spotkaniach koprodukcyjnych takich jak IDFA Forum, Hot Docs Forum, Nordisk Forum, East European Forum, Doc Incubator oraz aktywnie promuje polskie projekty i filmy na targach filmowych na całym świecie. Celem tych działań oprócz promocji polskiej kinematografii dokumentalnej, jest także promocja polskiej branży filmowej i ułatwienie, szczególnie młodym filmowcom i producentom dostępu do międzynarodowego rynku.

W ramach Polish Docs KFF prowadzi  również portal www.polishdocs.pl, który stanowi najobszerniejszą bazę danych polskich filmów dokumentalnych (zrealizowanych oraz w trakcie produkcji). Tam również na bieżąco informujemy o uczestnictwie polskich filmów na festiwalach czy zdobytych nagrodach oraz innych sukcesach polskich dokumentalistów. To również miejsce gdzie na bieżąco dowiadują się o naborach na międzynarodowe wydarzenia filmowe (pitchingi, targi, warsztaty, fora), w których mogą wziąć udział ze swoimi projektami oraz funduszach filmowych, do których mogą aplikować.  Od 2010 roku  Krakowska Fundacja Filmowa wydaje kolekcje DVD z najciekawszymi polskimi współczesnymi filmami dokumentalnymi, a od ubiegłego roku  także Focus on Poland – anglojęzyczny magazyn poświęcony m.in. kinu dokumentalnemu.  Oba wydawnictwa przeznaczone są dla zagranicznej branży filmowej.

Prowadzona przez Fundację od 2006  Agencja Promocji Filmu  – od lipca 2016 jako KFF Sales&Promotion –  zajmuje się promocją festiwalową polskich filmów dokumentalnych, a od niedawna także sprzedażą na zagraniczne terytoria.

Krakowska Fundacja Filmowa jest również organizatorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w ramach którego działa KFF Industry Zone, skupiająca wiele wydarzeń branżowych pomagających polskim twórcom nawiązać kontakty z zagranicznymi dystrybutorami, producentami czy selekcjonerami festiwali. Od pięciu lat  podczas pitchingu DOCS TO GO! prezentowane są najciekawsze polskie projekty na etapie postprodukcji, a od dwóch lat we współpracy z Doc Lab Poland w ramach pitchingu Docs to Start, także projekty w dewelopmencie.  W tym roku po raz pierwszy odbyły  się także  Docs to Buy – zamknięte pokazy branżowe najnowszych polskich dokumentów skierowane do zagranicznych dystrybutorów zainteresowanych zakupem filmów.  W ramach KFF Industry Zone działa także Krakow Film Market, cyfrowa wideoteka, gdzie znajduje się wybór najciekawszych najnowszych produkcji (w tym polskich dokumentów), a dostęp do niej mają profesjonaliście z branży filmowej. Krakow Film Market ma również swoją wersję online, w której obejrzeć można większość polskich filmów prezentowanych w wideotece.

Druga nominacja w kategorii promocji polskiego kina za granicą również została przyznana za film dokumentalny – otrzymało ją Studio Munka za promocję filmów „Obiekt” w reż. Pauliny Skibińskiej oraz „Punkt wyjścia” w reż. Michała Szcześniaka. „Obiekt” był jednym z najczęściej pokazywanych i nagradzanych filmów na festiwalach międzynarodowych w ubiegłym roku. „Obiekt” swoją festiwalową podróż zaczyna z impetem: międzynarodową premierą w Sundance, skąd wrócił z nagrodą. Dokument powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w koprodukcji ze Studiem PUK.

Punkt wyjścia” również może pochwalić się wieloma pokazami za granicą. Potwierdzeniem sukcesu promocji dokumentu jest bez wątpienia  znalezienie się filmu na shortliście do Oscarów. „Punkt wyjścia” znalazł się wśród 10 dokumentów, które miały szansę na nominację do Nagrody Akademii.

Razem z Krakowską Fundacją Filmową oraz Studiem Munka, w kategorii promocja polskiego kina za granicą została nominowana Letnia Szkoła Filmowa w Uherské Hradiště.

Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się we wrześniu podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. 

Autorem zdjęcia statuetki jest Marcin Kułakowski, PISF