SHOR­TY NA SIERP­NIO­WYCH FE­STI­WA­LACH

W okre­sie wa­ka­cyj­nym pol­skie filmy krót­ko­me­tra­żo­we, a przede wszyst­kim ich twór­cy, mają czas, by zła­pać chwi­lę od­de­chu i od­po­cząć od fe­sti­wa­lo­wych pro­jek­cji. Mimo to nasze shor­ty bę­dzie można w sierp­niu zo­ba­czyć na całym świe­cie – od Ja­po­nii po Ka­na­dę.

Jeśli za­pla­no­wa­li­śmy, że sier­pień spę­dzi­my we Wło­szech, to jest duża szan­sa, że tra­fi­my na fe­sti­wal, gdzie bę­dzie można zo­ba­czyć pol­skie filmy krót­ko­me­tra­żo­we. Już 1 sierp­nia roz­po­czął się Aria­no IFF, gdzie w kon­kur­sie zna­lazł się film „Dawno temu na Ślą­sku” To­ma­sza Pro­to­ko­wi­cza, ten film bę­dzie można obej­rzeć także na Tri­ni­ty IFF w USA. Na­to­miast 5 sierp­nia wy­star­tu­je Cy­Borg FF, w któ­re­go pro­gra­mie zna­la­zła się duża re­pre­zen­ta­cja pol­skich shor­tów. Zo­ba­czy­my tam filmy: „Ol­brzym” Mar­ci­na Po­dol­ca, „Rzeki” i „Gucio Za­cza­ro­wa­ny” Darii Ko­piec, „La­bo­ra­to­rium” Na­ta­lii Nguy­en, „Kinki” Izumi Yoshi­dy, „Jazz” Lesz­ka Ga­ły­sza oraz „Gyros Dance” Pio­tra Loc Hoang Ngoca. Ko­lej­nym wło­skim fe­sti­wa­lem jest Lu­cia­nia FF, na któ­rym za­gosz­czą „Kre­atu­ry” Tessy Moult-​Milewskiej, na­to­miast na Film Fe­sti­val della Les­si­nia  bę­dzie można zo­ba­czyć „Si­łacz­kę” Kac­pra Czu­ba­ka i Iwony Ka­li­szew­skiej oraz „7 owiec” Wik­to­rii Szy­mań­skiej. W ostat­nich dniach lipca roz­po­czął się wło­ski fe­sti­wal Ce­rvi­no Ci­ne­mo­un­ta­in, gdzie w kon­kur­sie zna­lazł się film „Miej­sce”. Krót­ko­me­tra­żo­wy do­ku­ment Julii Po­pław­skiej zo­stał za­pro­szo­ny także do pro­gra­mu gór­skie­go fe­sti­wa­lu fil­mo­we­go Ushu­aina Shh w Ar­gen­ty­nie. Tam też w sek­cji kon­kur­so­wej po­ka­za­ny bę­dzie film „Sati” Bar­tło­mie­ja Świ­der­skie­go.

Rów­nież we Fran­cji od­bę­dzie się kilka fe­sti­wa­li, które do swo­je­go pro­gra­mu za­pro­si­ły pol­skie filmy krót­ko­me­tra­żo­we. Na Li­mo­ux en Short Fe­sti­val o na­gro­dę w kon­kur­sie po­wal­czą „Nie trać głowy” Ka­ro­li­ny Specht oraz „Kre­atu­ry”, na­to­miast na fe­sti­wa­lu Sil­ho­uet­te zo­ba­czy­my „Gyros Dance”. Trze­cim fran­cu­skim fe­sti­wa­lem, na któ­rym wy­świe­tlo­ne zo­sta­ną pol­skie shor­ty bę­dzie Fe­sti­val In­ter­na­tio­nal Du Film Nancy-​Lorraine. Tam w kon­kur­so­we szran­ki sta­nie ani­ma­cja „Wyjdę z sie­bie” Ka­ro­li­ny Specht, film „Lila” Do­mi­ni­ki Łapki oraz „7 owiec”. Film Wik­to­rii Szy­mań­skiej zna­lazł się też w pro­gra­mie fe­sti­wa­lu Rhode Is­land, a wraz z nim „Hycel” Darii Wo­szek i „Dzień babci” Mi­ło­sza Sa­kow­skie­go. Ten ostat­ni bę­dzie można zo­ba­czyć także na fe­sti­wa­lu Al­pi­na­le Short FF. Razem z nim do Au­strii po­ja­dą „Dru­cia­ne opraw­ki” Bar­to­sza Kę­dzier­skie­go i „Ame­ry­ka” Alek­san­dry Ter­piń­skiej.

Rów­nież dla „Ame­ry­ki” pokaz w Au­strii nie jest je­dy­nym sierp­nio­wym po­ka­zem. Film bę­dzie można zo­ba­czyć też na duń­skim fe­sti­wa­lu w Oden­se, gdzie do kon­kur­su za­pro­szo­no także „Obiekt” Pau­li­ny Ski­biń­skiej, „Dupka” Krzysz­to­fa Ko­men­de­ra i „Udo­mo­wie­nie” Syl­wii Gaweł. Ta ani­ma­cja zna­la­zła się też w pro­gra­mie ja­poń­skie­go fe­sti­wa­lu w Hi­ro­szi­mie, gdzie o na­gro­dę będą wal­czyć „Fi­gu­ry nie­moż­li­we i inne hi­sto­rie II” Marty Pajek.

Dwa fe­sti­wa­lo­we po­ka­zy cze­ka­ją w tym mie­sią­cu fa­bu­łę „Kroki” Ka­ro­li­ny Za­lesz­czuk. Pierw­szy od­bę­dzie się na Wiz-​Art Lviv In­ter­na­tio­nal Short Film Fe­sti­val na Ukra­inie, a drugi pod­czas Kral­je­vo Film Fe­sti­val w Ser­bii. Rów­nież dwa razy w tym mie­sią­cu zo­sta­nie za­pre­zen­to­wa­na ani­ma­cja ani­ma­cję „Do­ku­ment” Mar­ci­na Po­dol­ca – naj­pierw po­ja­wi się na Sa­ra­je­vo Film Fe­sti­val, a potem na Sao Paulo In­ter­na­tio­nal Film Fe­sti­val w Bra­zy­lii.

Pol­skie ani­ma­cje bę­dzie można zo­ba­czyć także na fe­sti­wa­lu w Tel Awi­wie, gdzie za­pre­zen­to­wa­ne zo­sta­nie „Moko” Marty Szy­mań­skiej oraz na Ani­ma­ze Mont­re­al IAFF w Ka­na­dzie – tam bę­dzie nas re­pre­zen­to­wać „Magic Fo­rest” Ar­tu­ra Mar­co­la oraz „Stone story” Mar­ci­na Gi­życ­kie­go.

Ak­tu­al­na lista fil­mów krót­ko­me­tra­żo­wych na mię­dzy­na­ro­do­wych fe­sti­wa­lach fil­mo­wych znaj­du­je się tutaj.