Makedox organizowany jest w Skopje dopiero od ośmiu lat, a już stał się jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Macedonii. Każdego roku, oprócz konkursowych pokazów, w programie pojawiają się także wydarzenia branżowe, warsztaty, a także sekcje pozakonkursowe. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie polskie kino dokumentalne zaprezentowane w programie „Meet the Poles!”.
W ramach programu publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć polskie dokumenty z ostatnich dwóch lat, które odniosły sukces na arenie międzynarodowej, a także dokumentalnych laureatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego w latach 1961 do 1999. Podczas Makedox będzie można wziąć udział także w warsztatach prowadzonych przez Wojciecha Staronia.
Wśród najnowszych produkcji prezentowanych podczas festiwalu w sekcji „Country in Focus” znalazły się: „Over the Limit” Marty Prus, „Siostry” Michała Hytrosia, „Opera o Polsce” Piotra Stasika, „Jak zostać papieżem?” Justyny Mytnik, „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego, „How to Destroy Time Machines” Jacka Piotra Bławuta, „Daniel” Anastazja Dąbrowskiej, „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera, „Raz, dwa, zero” Anny Pawluczuk, „Komunia” Anny Zameckiej, „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego oraz „Festival” Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego.
Warto dodać, że film „Over the Limit” został zaproszony także do Newcomer Competition, „Call Me Tony” do udziału w konkursie studenckim, a „Żalanasz – pusty brzeg” do Main Competition Programme.
Natomiast tydzień przed festiwalem, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, odbędzie się specjalny pokaz programu „Masters from Krakow”. To sekcja prezentująca dokumenty, zrealizowane przez polskich mistrzów gatunku, które na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymały Złotego Smoka bądź Złotego Lajkonika: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Na torach” Bohadana Kosińskiego, „Szkoła podstawowa” Tomasza Zygadły, „Hair” Marka Piwowskiego, „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego, „Wszystko się może przytrafić” Marcela Łozińskiego oraz „Siostry” Pawła Łozińskiego.
W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty z Wojciechem Staroniem pt. „Directing Reality”. Wojciech Staroń to polski reżyser, operator i fotograf, laureat wielu nagród zarówno za zdjęcia do filmów, jak i reżyserię. Jego ostatni film „Bracia” otrzymał m.in. Złotego Gołębia na festiwalu DOK Leipzig czy Prix SRG SSR na festiwalu w Locarno.
Oprócz Wojciecha Staronia w Macedonii pojawią się twórcy filmów prezentowanych w programie, m.in.: Anna Gawlita, Tomasz Wolski, Anna Zamecka, Marta Prus, Krzysztof Nowicki itd. W Gościem festiwalu Makedox będzie także Katarzyna Wilk z Krakowskiej Fundacji Filmowej. KFF jest współorganizatorem i partnerem pokazów. Przegląd realizowany jest przy wsparciu finansowym PISFu w ramach projektu Polish Docs.http://polishdocs.pl/en/films/1838/call_me_tony
Festiwal Makedox odbędzie się w dniach od 16 do 23 sierpnia, natomiast pokazy „Masters from Krakow” 10 i 11 sierpnia. Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie Makedox.