Anibar International Animation Festival został stworzony przez grono pasjonatów i aktywistów w 2010 roku. To festiwal w całości dedykowany filmom animowanym. Co roku w programie można zobaczyć najciekawsze filmy z całego świata, ale również wziąć udział w warsztatach, debatach i seminariach. Niestety, w związku z pandemią zasięg wydarzeń specjalnych został mocno ograniczony, a pokazy filmów odbywały się online.
W tym roku do konkursu międzynarodowego zaproszono aż trzy polskie animacje – „Winę” Marcjanny Urbańskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz oraz zwycięskie „Acid Rain” Tomka Popakula.
Akcja nagrodzonej animacji rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.
Więcej informacji o festiwalu oraz listę laureatów można znaleźć tutaj.