Nieustanna, wieloletnia obserwacja prowadzona przez zafascynowanego nowinkami technicznymi Zdzisława sprawia, że dokument Borchardta osiąga rzadko spotykany poziom autentyzmu (…) – można przeczytać w jednej z wielu recenzji dotyczących filmu autora „Wydźwięków”.
„Album wideofoniczny” to dokument pokazujący pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego artysty. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz został z kolei oparty
na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałowskiej „Beksińscy. Album podwójny”.
Należę do pokolenia, dla którego Beksińscy są ważni. (…) Istotne jest jednak, co innego. Tragedia Beksińskich to szalenie uniwersalna i ponadczasowa opowieść o skomplikowanej relacji ojca z synem. Dlatego zrobiłem ten film. (…) Najbardziej zaskakująca jest prozaiczna zwyczajność zapisów, które po nich pozostały. Ta metodyczna rejestracja rutyn codziennego życia rodziny pozwala w zdumiewający sposób uchwycić pewien obiektywny wymiar minionej rzeczywistości, ale w historii Beksińskich nic nie jest ani proste, ani oczywiste –
mówił w jednym z wywiadów autor filmu.
Marcin Borchardt reżyser i scenarzysta, ale też filmoznawca. Jest autorem zarówno filmów dokumentalnych, jak i reklamowych, wideoklipów oraz programów telewizyjnych. Wśród zrealizowanych przez niego tytułów są, m.in. „Historie ponad granicami”, „Jerzy Skolimowski ogląda „Rysopis”, „Andrzej Wajda ogląda „Popiół i diament” czy „Kronika 32”. Wykłada ponadto estetykę krótkiego
filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Na Uniwersytecie Gdańskim natomiast kino awangardowe, eksperymentalne oraz współczesną dokumentalistykę. Wreszcie autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.
„Beksińscy. Album wideofoniczny” zdobywał nagrody, chociażby na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku; Sopot Film Festival – Nagroda Publiczności; Festiwal Filmowy „Przeźrocza” – Nagroda „Otwarte Oko”; Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” – Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza; New York Festival – Srebrny Medal; Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago) – Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Film był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”
2018.
„Album wideofoniczny” to znakomicie skomponowany dokument, który nie szafuje prostymi prawdami o Beksińskich i po raz kolejny wciąga w ich życie, mimo że po książce Grzebałkowskiej i filmie Matuszyńskiego wydawało się, że nic nas już nie zaskoczy (…) – pisano o filmie Borchardta.
Premiera w Telewizji Polskiej, będącej koproducentem filmu, odbędzie się we wtorek, 5 marca, o godz. 23.05. w paśmie „Świat bez fikcji”
TVP2.