Światowa premiera filmu odbyła się w 2015 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Dokument zdobył tam nagrodę SRG SSR Tygodnia Krytyki Filmowej. Film otrzymał także Złotą Gołębice na festiwalu DOK.Leipzig, a także Grand Prix na festiwalu Listapad w Mińsku.
„Bracia” to historia dwóch braci, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce.
Ich barwne życie składa się z nieustannych przeciwności losu, ale we dwóch, pomimo waśni i sporów potrafią je pokonywać. Nie przeszkadza im w tym wiek – 80 i 83 lata – pełni wigoru, humoru wciąż mają mnóstwo nowych, szalonych pomysłów. Marzeniem życia malarza było zorganizowanie wielkiej wystawy swojego malarstwa. Jego sen się spełnia. Wystawia prace w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W tym samym czasie płonie jego dom z kilkoma tysiącami obrazów. Traci cały dorobek swego życia. Czy mimo to uda mu się zacząć życie jeszcze raz?
„Bracia” są filmem, który doskonale nadaje się na wielki ekran, jak mówi sam reżyser w wywiadzie dla PolishDocs.pl: Można „Braci” nazwać dokumentem, ale wydaje mi się, że to określenie spłaszcza bardzo historię filmu, taka etykieta ogólnie upraszcza rozumienie filmu. W moim odczuciu „Bracia” mają więcej cech kina fabularnego niż dokumentalnego, bo ten film ma silne postaci, konsekwentną strukturę dramaturgiczną i formalną. Niestety, od większości filmów dokumentalnych takiej konsekwencji się nie wymaga. Długie lata spędzone z kamerą u braci Kułakowskich i na montażu to był proces pisania opowieści, poszukiwania tej nadrzędnej sprawy, uniwersalnego przekazu, którym w końcu wydało mi się braterstwo, a także poszukiwanie przez braci piękna w życiu.
Zapraszamy także do zapoznania się z recenzją filmu.
Film reprezentowany jest przez Krakowską Fundację Filmową.