„BRACIA” WYRÓŻNIENI NA CAMERIMAGE

21 listopada odbyło się uroczyste zakończenie 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage. Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych trafiło do filmu „Bracia” Wojciecha Staronia.

http://polishdocs.pl/en/films/finished/1209/brothersJednym z głównych punktów programu sekcji dokumentalnej "Obraz świata – świat w obrazach", organizowanej w ramach festiwalu Camerimage, jest Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu. 

W tym roku do tej festiwalowej sekcji zakwalifikowało się dwanaście dokumentów z całego świata. Specjalne Wyróżnienie zostało przyznane filmowi „Bracia”, którego Wojciech Staroń jest nie tylko reżyserem, ale i autorem zdjęć. W konkursie wziął także udział dokument „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej ze zdjęciami Kacpra Czubaka.

Film Wojciecha Staronia opowiada o dwóch braciach, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda.   Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce.

Pełną listę laureatów festiwalu Camerimage znaleźć można na jego stronie internetowej.