Paweł Łoziński oraz Rafał Skalski należą do jednych z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów w ostatnich latach. Oprócz otrzymanego kilka dni temu najwyższego wyróżnienia na kanadyjskim festiwalu DOXA, autor „Chemii” jest laureatem m. in. Prix Europa 2009 czy Nagrody Dla Najlepszego Reżysera na międzynarodowym festiwalu „One World” w Pragdze. Rafał Skalski, który otrzymał główną nagrodę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych na DOXA, w ciągu trzech lat od momentu powstania filmu zebrał kilkanaście wyróżnień na festiwalach w Polsce oraz za granicą. Wśród nich znalazły się: „Złoty Lajkonik” na 47. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Główna Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Punto de Vista" w Pamplonie czy MEO Award za najlepszy film krótkometrażowy na Estoril Film Festival w Portugalii.
„Chemia” Pawła Łozińskiego to zbiorowy portret pacjentów kliniki onkologicznej w Warszawie. Bohaterowie, przyjmując kolejną porcję „chemii”, rozmawiają o sprawach codziennych, o ich ulubionych potrawach, ślubnych sukniach, ale także o planach na przyszłość, o marzeniach, o strachu i lękach, o nadziei … Kamera rejestruje z niezwykłą subtelnością te dialogi, często pełnych humoru lub ironii, jednocześnie odkrywając przed widzami prawdy i wartości, które wyłaniają się dopiero ze szpitalnego dystansu.
Film "52 procent" Rafała Skalskiego opowiada o młodej rosyjskiej dziewczynie, która bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii Baletu im. A.J. Waganowej w Sankt Petersburgu. Egzaminy wstępne są dla niej wyjątkowo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi, gdyż jej proporcje nie są właściwe. 52% to idealny stosunek proporcji długości nóg do wzrostu.
Więcej o festiwalu DOXA można znaleźć tutaj.