CZTERNAŚCIE POLSKICH FILMÓW NOMINOWANYCH DO NAGRÓD SILVER EYE!

Silver Eye to nagrody dla producentów najlepszych kreatywnych dokumentów biorących udział w targach East Silver Market. W tym roku polskie dokumenty szturmem podbiły East Silver Market, zdobywając rekordową liczbę aż czternastu nominacji!

East Silver Market to targi filmowe, których celem jest promocja i dystrybucja filmów dokumentalnych z 27 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również z Polski. W tym roku już po raz dziesiąty będą towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są Silver Eye – nagrody dla najlepszych dokumentów biorących udział w targach. Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu.

Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W każdej z nich nominowanych do nagrody jest około 10 tytułów. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują 1500 euro i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

Polskie dokumenty od dawna doceniane są na East Silver Market. Wielokrotnie znajdowały się w gronie nominowanych i laureatów Silver Eye. W tym roku sytuacja jest jednak wyjątkowa – nominowanych do nagród Silver Eye zostało aż czternaście polskich tytułów, co stanowi niemal połowę wszystkich nominowanych filmów. Tym samym polski dokument poprawił bardzo dobry wynik z ubiegłego roku, kiedy nominację do nagrody otrzymało dziewięć polskich filmów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż w kategorii dokumentów średniometrażowych aż osiem z jedenastu nominowanych filmów to produkcje polskie. Wyróżnione przez selekcjonerów East Silver Market dokumenty to:

a) w kategorii filmów krótkometrażowych (do 30 minut):

„O rządach miłości” – reż. Adela Kaczmarek, prod. Dorota Borodaj, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
„Nasza klątwa” – reż. Tomasz Śliwiński, prod. Maciej Ślesicki, Warszawska Szkoła Filmowa
„Sceny sprzed” – reż. Aleksandra Maciuszek, prod. Kuba, Polska, Aleksandra Maciuszek, Kenia Salas Laborde, EICTV
„Małe instrumenty” – reż. Edyta Wróblewska, prod. Edyta Wróblewska, Wymiatacze.pl, Simple Story Production
„Gwizdek” – reż. Grzegorz Zariczny, prod. Ewa Jastrzębska, Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka

b) w kategorii filmów średniometrażowych (od 30 do 60 minut):

„Sztuka znikania” – reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski, prod. Paweł Potoroczyn, Instytut Adama Mickiewicza; Anna Wydra, Otter Films
„Dziennik z podróży” –reż. Piotr Stasik, prod. Anna Gawlita, Kijora
„Moja wola” – reż. Bartosz M. Kowalski, prod. Jerzy Dzięgielewski, HBO Poland
„Ojciec i syn” – reż. Paweł Łoziński, prod. Paweł Łoziński, Łoziński Production
„Fire-followers” – reż. Karolina Breguła, prod. Aleksandra Wojtaszek, touchFILMS
„Joanna” – reż. Aneta Kopacz, prod. Adam Ślesicki, Wajda Studio
„Zabójca z lubieżności” – reż. Marcin Koszałka, prod. Natalia Bartkowicz-Koszałka, Darklight Film Studio
„Czasem śnię, że latam” – reż. Aneta Popiel-Machnicka, prod. Aneta Popiel-Machnicka, Michał Popiel-Machnicki, Pigment Production

c) w kategorii filmów pełnometrażowych (powyżej 60 minut)

„Będziesz legendą, człowieku”, reż. Marcin Koszałka, prod. Natalia Bartkowicz-Koszałka, Darklight Film Studio

Większość nominowanych filmów jest reprezentowanych przez Krakowską Fundację Filmową. Ponadto w targach East Silver Market weźmie udział jedenaście innych polskich produkcji dokumentalnych reprezentowanych przez KFF w ramach programu Polish Docs: „Przerwany sen” Grzegorza Milko, „El Sueño” Jakuba Łubniewskiego i Mikołaja Molendy, „Niebiańskie jezioro” Diany Aszyk, „Miłość bez ustawki” Kamila Króla, „I want (no) reality /Needcompany on Life and Art” Any Brzezińskiej, „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka, „Sonda o kobietach” Mateusza Głowackiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego oraz „Madame Tyson” Edwarda Porembnego.

W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film "Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego. W zeszłym roku wśród laureatów Silver Eye znalazły się „Wytnij-wklej” Rafała Samusika w kategorii dokumentów krótkometrażowych oraz „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego w kategorii średniego metrażu.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver.