SHORTS: „DALEJ JEST DZIEŃ” Z SZANSĄ NA NOMINACJĘ DO EUROPEJSKICH NAGRÓD FILMOWYCH

Poznaliśmy 25 tytułów filmów krótkometrażowych, które mają szansę na nominację do Europejskich Nagród Filmowych. W tym niezwykle prestiżowym gronie znalazł się też film Damiana Kocura. Uroczysta gala odbędzie się 11 grudnia w Berlinie.

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, uznawana na odpowiednik amerykańskiego Oscara, przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Obecną szefową akademii jest Agnieszka Holland, która na tym stanowisku zastąpiła Wima Wendersa. Pierwszym laureatem nagrody był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Polskie filmy już kilkukrotnie były do niej nominowane, nierzadko wygrywając.

W tym roku szansę na nominację, a później na statuetkę ma Damian Kocur za swój krótkometrażowy film „Dalej jest dzień”. Produkcja została już wcześniej doceniona na francuskim festiwali w Clermont Ferrand, Krakowskim Festiwalu Filmowym czy na włoskim Trieste Film Festival.

Czarno-białe zdjęcia, naturszczycy w głównych rolach i mały realizm polskiej prowincji. Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym. Dzień po dniu mija mu na tych samych czynnościach, aż na jego drodze staje Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia mu pomóc. W końcu jest ktoś, z kim może porozmawiać.

Listę wszystkich filmów z szansą na nominacje można znaleźć tutaj.