Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, uznawana na odpowiednik amerykańskiego Oscara, przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Obecną szefową akademii jest Agnieszka Holland, która na tym stanowisku zastąpiła Wima Wendersa. Pierwszym laureatem nagrody był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Polskie filmy już kilkukrotnie były do niej nominowane, nierzadko wygrywając.
Do „Komunii” Anny Zameckiej czy „21xNowy Jork” Piotra Stasika – polskich dokumentów, które były nominowane, a nawet otrzymały Nagrodę Akademii („Komunia”), już wkrótce może dołączyć „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Produkcja właśnie znalazł się na prestiżowej, krótkiej liście trzynastu dokumentów, które mają szansę trafić do finałowej puli filmów nominowanych do Europejskich Nagród. Kto otrzyma największą ilość głosów członków Akademii, a tym samym nominację, dowiemy się 8 listopada. Laureatów Nagród poznamy natomiast 10 grudnia podczas uroczystej gali odbywającej się w Reykjaviku.
Dokument Pawła Łozińskiego stara się odpowiedzieć na pytania, czy każdy może być bohaterem filmu, czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
Producentem filmu jest Lozinski Production, a koproducentami HBO Max i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Międzynarodowym agentem sprzedaży odpowiedzialnym głównie za zagraniczną dystrybucję i promocję festiwalową filmu jest KFF Sales&Promotion.
Paweł Łoziński – ur. 1965 w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Miejsce urodzenia (1992), Taka historia (1999), Siostry (1999), Między drzwiami (2004), Wygnańcy (2005), Kici, kici (2008), Chemia (2009), Ojciec i syn (2013) i Werka (2014). Laureat prestiżowych nagród festiwalowych, m.in. na Bornholmie, w Paryżu, Lipsku i Krakowie.
Listę wszystkich wybranych tytułów można znaleźć tutaj.