DOCS: „IN TOUCH” I „WIATR. THRILLER DOKUMENTALNY” Z NOMINACJAMI DO POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH

Poznaliśmy już listę filmów dokumentalnych ubiegających się o tegoroczne Orły, czyli „polskie Oscary”. Wśród dziewięciu wybranych filmów znalazły się dwa tytuły z katalogu KFF Sales&Promotion.

Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1999 roku, jednak dopiero w 2013 roku pojawiła się kategoria pozwalająca wyróżnić najlepsze polskie dokumenty. Tytułem Najlepszego Filmu Dokumentalnego w ubiegłych latach zostały uhonorowane filmy: „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej, „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy, „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Komunia” Anny Zameckiej ,”21 x Nowy Jork” Piotra Stasika oraz „Książe i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

W tym roku członkowie Jury spośród kilkudziesięciu produkcji dokumentalnych wybrali aż dziewięć filmów, które otrzymały nominację do Nagrody. Wśród nich znalazły się również „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, które znajdują się w katalogu naszej agencji.

„In Touch” to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali – w większości reprezentanci starszego pokolenia – wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą w tej sytuacji pozostają tylko „spotkania” w świecie wirtualnym. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje i nagrania rozmów Skype, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują znaczenie cielesnej obecności drugiego człowieka.

Z kolei bohaterem dokumentu Michała Bielawskiego jest wiatr halny – jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach. Pojawia się cyklicznie każdej wiosny i jesieni. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy zamieni się w destrukcyjną wichurę. Halny dotyka szczególnie mieszkańców Zakopanego i okolic, zmieniając malownicze górskie szlaki w przestrzeń nieokiełznanego działania natury.

Zwycięzców poznamy już 2 marca podczas uroczystej gali.

Pełna lista nominowanych we wszystkich kategoriach znajduje się tutaj.