DOCS: ROK Z „FILMEM BALKONOWYM”

Trwa festiwal w Locarno - jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie - gdzie dokładnie rok temu światową premierę miał dokument Pawła Łozińskiego. Od tamtej pory reprezentowany przez agencję KFF Sales&Promotion "Film balkonowy" cieszy się ogromnym powodzeniem, objeżdża liczne festiwale, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia, a przede wszystkim zachwyca publiczność. Przez cały rok film pokazany został na ponad 50 międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Niedługo będzie miał szansę powalczyć o Oscara.

Zaczęło się w Locarno od pokazu w ramach prestiżowej sekcji La Semaine de la Critique, gdzie film doceniono przyznając mu Grand Prix/Prix SRG SSR. Tak znakomity początek był zapowiedzią niezwykle obiecującego roku. Dokument zaczął objeżdżać cały świat, zaczynając od najważniejszych europejskich wydarzeń, takich jak chociażby IDFA, Batumi International Art.-House Film Festival, Docpoint, One World, CPH:DOX czy Ji.hlava IDFF. Przywoził nagrody z ZagrebDox, DOK Leipzig, FIPADOC czy Triestu, gdzie nie tylko uhonorowało go jury, ale i włoska widownia.

Jak się okazało dokument pokochano również na pozostałych kontynentach. „Film balkonowy”  zaczął podróżować do Ameryki Północnej (m.in. True/False Film Festival, Atlanta Film Festival, Hot Docs Canadian International Documentary Festival w Toronto czy Big Sky Documentary Film Festival), Australii i Nowej Zelandii (m.in. Antenna Documentary Film Festival w Sydney, Doc Edge International Documentary Film Festival w Auckland czy Melbourne International Film Festival), a także do Ameryki Południowej, gdzie na brazylijskim It’s All True – 27th International Documentary Film Festival otrzymał nagrodę klasyfikującą AMPAS, czyli Akademii przyznającej Oscary. Oznacza to, że film bez dodatkowych warunków znajdzie się na tzw. long liście w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Już we wrześniu film będzie miał także azjatycką premierę na festiwalu w Korei.

Na tę niezwykłą popularność filmu na pewno ogromny wpływ ma jego uniwersalny charakter oraz bohaterowie, którzy pojawiają się pod balkonem polskiego dokumentalisty.

Film stara się odpowiedzieć na pytania, czy każdy może być bohaterem filmu, czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Producentem filmu jest Lozinski Production i HBO Max. Międzynarodowym agentem sprzedaży odpowiedzialnym głównie za zagraniczną dystrybucję festiwalową filmu jest KFF Sales&Promotion.

Pełna lista festiwali i nagród dla filmu znajduję się tutaj. 

Paweł Łoziński – ur. 1965 w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Miejsce urodzenia (1992), Taka historia (1999), Siostry (1999), Między drzwiami (2004), Wygnańcy (2005), Kici, kici (2008), Chemia (2009), Ojciec i syn (2013) i Werka (2014). Laureat prestiżowych nagród festiwalowych, m.in. na Bornholmie, w Paryżu, Lipsku i Krakowie.