DWANAŚCIE POLSKICH FILMÓW W PROGRAMIE DOK.LEIPZIG!

Siedem polskich dokumentów i pięć animacji w programie festiwalu oraz dziesięć kolejnych polskich tytułów w targach DOK.Market – filmowa reprezentacja Polski na tegorocznej edycji festiwalu DOK.Leipzig przedstawia się naprawdę imponująco.

Już 28 października rozpocznie się w Lipsku 56. edycja festiwalu DOK.Leipzig. Polskie kino jest w Lipsku szczególnie cenione i każdego roku nasze produkcje licznie pokazywane są w ramach festiwalowych projekcji. W tym roku publiczność festiwalu zobaczyć będzie mogła siedem nowych polskich tytułów dokumentalnych.

„Dziennik z podróży” Piotra Stasika i „Joanna” Anety Kopacz zakwalifikowały się do Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, a „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk – do Międzynarodowego Konkursu Dokumentów Krótkometrażowych. Dla każdego z tych filmów pokaz w Lipsku będzie międzynarodową premierą. Światową premierę będzie natomiast miał na DOK.Leipzig ostatni film Jana P. Matuszyńskiego – „Deep love”, który powalczy o nagrody w Konkursie Młodego Kina.

W pozakonkursowym Międzynarodowym Programie Dokumentalnym wyświetlone zostaną, „Niewiadoma Henryka Fasta” Agnieszki Elbanowskiej, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka. Dla „Niewiadomej Henryka Fasta” będzie to premiera międzynarodowa, a dla dwóch pozostałych tytułów – premiera  niemiecka.

Równie liczna będzie na festiwalu reprezentacja polskich filmów animowanych. W tym roku zaproszenia do konkursu otrzymały aż cztery tytuły – „Ziegenort” Tomka Popakula, „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego a także debiutujące w Niemczech – „Łaźnia” Tomka Duckiego oraz niemiecko-polskie „Kochanie” Izabeli Plucińskiej. Dodatkowo, w pozakonkursowym programie filmów animowanych zostanie zaprezentowane sześciominutowe „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. Warto przypomnieć, że jeden z polskich reżyserów animowanych odniósł już wielki sukces na lipskim festiwalu – w 2007 roku Tomek Ducki odebrał Złotego Gołębia dla najlepszego filmu konkursu animowanego za swój, wyprodukowany przez węgierską MOME, film „Life line”.

Polskie produkcje dokumentalne również były w ubiegłych latach wielokrotnie nagradzane w Lipsku. W 2008 roku Złotym Gołębiem nagrodzono „Do bólu” Marcina Koszałki. W 2009 roku „Chemii” Pawła Łozińskiego przyznano nagrodę MDR, a film „17 sierpnia” Aleksandra Gutmana otrzymał wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych. Rok 2010 przyniósł jeszcze więcej nagród. Złotego Gołębia otrzymał film „Vodka Factory” w reżyserii mieszkającego na stałe w Szwecji Jerzego Śladkowskiego, a w kategorii filmów krótkometrażowych – „Kawałek lata” Marty Minorowicz. Film „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera zdobył na 53. DOK.Leipzig nagrodę ekumeniczną i nagrodę związków zawodowych ver.di. W 2011 roku Srebrny Gołąb przypadł w udziale „Argentyńskiej lekcji” Wojciecha Staronia, a „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca otrzymała wyróżnienie w Konkursie Młodych Talentów.

Do udziału w towarzyszących festiwalowi targach filmowych DOK.Market zaproszono w tym roku dziesięć polskich tytułów: „Self(less)-portrait” Mateja Bobrika, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, „Będziesz legendą, człowieku” i „Zabójca z lubieżności” Marcina Koszałki, „Madame Tyson” Edwarda Porembnego, „Miłość bez ustawki” Kamila Króla, „Inny film” Brygidy Frosztęgi-Kmiecik, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy oraz „Marionetista” Wiktorii Szymańskiej.

Ponadto na DOK.Leipzig zaprezentowane zostaną też dwa projekty powstających polskich produkcji dokumentalnych. W tegorocznej edycji warsztatów DOK.Incubator weźmie udział „Życie motyla” Piotra Bernasia. Będzie to film opowiadający o współczesnych gladiatorach, arenie i krwawych rozgrywkach, a także o świadomej autodestrukcji radykalnego, 34-letniego buntownika i mistrza świata w walkach. Jakie są źródła motywacji człowieka, który świadomie wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia?

Pośród 35 projektów zakwalifikowanych do udziału w DOK.Leipzig Co-Production Meeting znalazł się natomiast projekt „Birdwatching” Katarzyny Trzaski, produkowany przez ZYGIZAGA Films. Akcja filmu rozgrywa się w Biebrzańskim Parku Narodowym, dokąd tydzień wylęgu dzikiego ptactwa wodnego przyciąga ornitologów z całego świata. Jest wśród nich Niemiec z Berlina – Jan Avenhous, pracownik agencji reklamowej, a prywatnie weganin i wierny wyznawca życia w stylu eko. Podczas tego pobytu nieuniknione będą interakcje Jana, który zna język polski, z mieszkańcami wsi, wymiana poglądów, refleksje na temat otaczającej przyrody. Źródłem konfliktu oraz humoru w filmie będzie zderzenie dwóch światów – wygodnego człowieka z uprzemysłowionego kraju Europy Zachodniej zmęczonego tempem życia w dużym mieście oraz żyjącej w surowych warunkach polskiej rodziny gospodarzy – rolników, których stosunek do przyrody jest niejednoznaczny.

Redakcja Polish Docs zaprasza do czytania wywiadów z twórcami filmów, które znalazły się w programie DOK.Leipzig:

wywiad z Moniką Pawluczuk
wywiad z Pawłem Łozińskim
wywiad z Marcinem Janosem Krawczykiem

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.