Do 82-letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się zafascynowany fotografią 15-letni Michał. Między młodym chłopakiem a dojrzałym artystą rodzi się przyjaźń. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć w domu ciemnię, wymyśla dla niego pierwsze fotograficzne zadania. Latem obaj wyruszają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę. W podróż przez Polskę w poszukiwaniu mitycznego świata z przeszłości jadą starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną. Czekają ich przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Wkrótce okaże się też, że jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży.
"Dziennik z podróży" jest opowieścią o magii fotografii, o uniwersalnej i ważnej dla człowieka potrzebie tworzenia, o relacji mistrz – uczeń, zderzeniu starego i nowego świata wartości, a także o dojrzewaniu i starzeniu się.
Piotr Stasik realizację obrazu o Tadeuszu Rolke planował bardzo długo, nie zamierzał jednak realizować kolejnego biograficznego filmu. Przypadek sprawił, że podczas zajęć w Szkole Wajdy reżyser poznał zafascynowanego fotografią Michała, późniejszego bohatera dokumentu. To wtedy właśnie Stasik postanowił, że zrealizuje film o dwóch artystach reprezentujących dwa różne pokolenia. Zależało mu przy tym na dokumencie, którego bohaterowie będą ludźmi pogodnymi, a cała historia będzie stanowić ciepłą opowieść o rodzącej się przyjaźni.
Na efekt nie trzeba było długo czekać. W 2013 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego obraz Stasiaka otrzymał wyróżnienie. Na odbywającym się w tym samym roku Lubuskim Lecie Filmowym został uhonorowany Złotym Gronem w kategorii „film dokumentalny”. Światowa premiera filmu odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig w Lipsku.
Telewizyjna premiera „Dziennika z podróży” odbędzie się we wtorek, 8 października, o 22.50 w TVP2.
[źródło: informacja prasowa]