57. edycja festiwalu DOK Leipzig dobiegła końca 2 listopada. Wieczorem 1 listopada odbyła się ceremonia zakończenia festiwalu i rozdanie nagród. Wśród laureatów DOK Leipzig znalazł się „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Jako polsko-niemiecka koprodukcja film brał udział w Konkursie Niemieckim i zdobył Złotego Gołębia dla Najlepszego Niemieckiego Dokumentu.
W werdykcie jury czytamy: “Wschodnioeuropejska riwiera nad Morzem Czarnym, tereny powojenne, melancholia i rozpad. Filmowcy poznają abchasko-rosyjską parę, która zaciekle kłóci się o swoją miłość. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski opowiadają historię tej absolutnie niemożliwej miłości z wielkim ciepłem i wizualnym wyczuciem tragikomicznych, surrealistycznych scen. Jednocześnie opowiadają też o absurdalności tego absolutnie niemożliwego społeczeństwa na skraju Europy.”
Abchasko-rosyjska para, o której mowa to Rafael – minister sportu nieuznawanej przez inne państwa Republiki Abchazji i Natasza – rosyjska śpiewaczka operowa. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem historii.
Polskie filmy są w Lipsku wysoko cenione. Co roku w programie festiwalu jest przynajmniej kilka polskich produkcji, a do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszono aż piętnaście naszych filmów – dziewięć dokumentów i sześć animacji. W ubiegłych latach polskie filmy zdobyły też w Lipsku wiele nagród. W 2008 roku Złotym Gołębiem nagrodzono „Do bólu” Marcina Koszałki. W 2009 roku „Chemii” Pawła Łozińskiego przyznano nagrodę MDR, a film „17 sierpnia” Aleksandra Gutmana otrzymał wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych. Rok 2010 przyniósł jeszcze więcej nagród. Złotego Gołębia otrzymał film „Vodka Factory” w reżyserii mieszkającego na stałe w Szwecji Jerzego Śladkowskiego, a w kategorii filmów krótkometrażowych – „Kawałek lata” Marty Minorowicz. Film „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera zdobył na 53. DOK.Leipzig nagrodę ekumeniczną i nagrodę związków zawodowych ver.di. W 2011 roku Srebrny Gołąb przypadł w udziale „Argentyńskiej lekcji” Wojciecha Staronia, a „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca otrzymała wyróżnienie w Konkursie Młodych Talentów. W zeszłym roku Nagrodę Jury Młodzieżowego zdobył w Lipsku dokument Anety Kopacz „Joanna”.
Pełną listę filmów nagrodzonych na festiwalu DOK Leipzig znaleźć można tutaj.
Zachęcamy też do lektury dyskusji na temat skomplikowanych relacji abchasko–rosyjsko–gruzińskich ukazanych w „Efekcie Domina” zamieszczonej na stronie internetowej Kultury Liberalnej.