DOCS: „FILM BALKONOWY” Z KOLEJNĄ NAGRODĄ W CHINACH

Po wyróżnieniu na West Lake Festival przyszła nagroda dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego, którą Paweł Łoziński otrzymał na kolejnym chińskim festiwalu, czyli GZDOC.

GZDOC Guangzhou International Documentary Film Festival to najstarszy chiński festiwal w całości poświęcony kinu dokumentalnemu. Organizatorzy promują lokalne kino, ale są otwarci na inne kinematografie. GZDOC służy nie tylko widzom, ale również całej branży, a to za sprawą ogromnych targów filmowych, na których prezentowane są produkcje z całego świata.

Nagrodzony za najlepszą reżyserię film zadaje kilka niezwykle uniwersalnych pytań. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.