AL­MA­NACH MAJ­DA­NU

EU­RO­MA­IDAN AL­MA­NAC

To co się dzie­je na Ukra­inie od końca 2013 roku jest prze­ja­wem glo­bal­nych zmian ukła­du po­li­tycz­ne­go na świe­cie. Burzy się po­rzą­dek ukształ­to­wa­ny od czasu kiedy runął mur ber­liń­ski i upadł Zwią­zek Ra­dziec­ki. Rosja pró­bu­je od­bu­do­wać swoją po­tę­gę wokół idei unii euro-​azjatyckiej sta­jąc do kon­fron­ta­cji z za­chod­nim świa­tem re­pre­zen­to­wa­nym przez Unię Eu­ro­pej­ską i USA. Jak w so­czew­ce te ten­den­cje sku­pia­ją się na Ukra­inie. Dla­te­go cały świat z uwagą pa­trzy na to co tam się dzie­je. Grupa mło­dych fil­mow­ców ukra­iń­skich widzi te wy­da­rze­nia  z innej oso­bi­stej per­spek­ty­wy: „to jest mój kraj, moja wojna, moje życie”.  Nie są to słowa rzu­ca­ne na wiatr, jeden z ope­ra­to­rów zo­stał ranny  w trak­cie ro­bie­nia uję­cia na Maj­da­nie a inna re­ży­ser­ka w trak­cie do­ku­men­ta­cji tra­fi­ła do nie­wo­li ro­syj­skich se­pa­ra­ty­stów w Sło­wiań­sku. Ich głów­nym dy­le­ma­tem jest roz­dzie­le­nie roli ob­ser­wa­to­ra i uczest­ni­ka. Czę­sto uczest­nik wy­gry­wa. „Al­ma­nach Maj­da­nu” jest opo­wie­ścią sied­miu mło­dych fil­mow­ców o wy­da­rze­niach, któ­rych byli bli­ski­mi ob­ser­wa­to­ra­mi i uczest­ni­ka­mi. To oni przez wiele mie­się­cy sie­dzie­li na Maj­da­nie w mro­zie, wdy­cha­li dym pa­lo­nych opon i wraz tłu­mem śpie­wa­li hymn Ukra­iny. Pró­bo­wa­li zro­zu­mieć to co się wokół nich dzie­je, pró­bo­wa­li okre­ślić swój sto­su­nek do tego. Sie­dem oso­bi­stych opo­wie­ści o Maj­da­nie prze­pla­ta się i two­rzy epic­ki obraz dra­ma­tycz­nych wy­da­rzeń tak waż­nych dla ich au­to­rów ale waż­nych rów­nież dla ca­łe­go świa­ta. Bu­du­jąc opo­wieść o Maj­da­nie mło­dzi fil­mow­cy za­da­ją py­ta­nie: co bę­dzie dalej z bo­ha­te­ra­mi Maj­da­nu, z Ukra­iną, z całym świa­tem? Prze­cież sy­tu­acja jest wciąż dy­na­micz­na.

  • Gatunek: Dokumentalny
  • Czas trwania: 80

Reżyseria: Alisa Kovalenko, Denis Strashny, Ielizabeta Smith, Kateryna Gornostai, Kristina Liulchenko, Liubov Durakova, Matej Bobrik, Olga Zhurba

Scenariusz: Matej Bobrik, Maksim Nakonecnyj, Yaroslav Tatarchenko, Kristina Liulchenko, Ielizabeta Smith, Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Kateryna Gornostai, Denis Strashny

Zdjęcia: Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Viacheslav Tsvietkov, Kristina Lizogub, Sergey Dotsenko, Usik Volodymyr

Produkcja: Doc’n’World Foundation

O reżyserach:

Alisa Kovalenko

Alisa Kovalenko

Urodziła się w 1987 w Zaporożu na Ukrainie. Ukończyła dziennikarstwo na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie im. T. Szewczenki, studiuje reżyserię dokumentalną na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki – Karego. Zrealizowała kilka etiud studenckich, m.in.: „Olehowska Nostalgia”,  „Tak to właśnie jest”, „Babcia Hala. Portret z akordeonem”.

Denis Strashny

Denis Strashny

Urodzony w 1988 roku. Absolwent dziennikarstwa oraz sztuki kinowej i telewizyjnej (specjalność: operator kinowy i TV) na Międzynarodowym Uniwersytecie w Kijowie. Pracuje jako operator – freelancer. Współpracuje ze stacjami telewizyjnymi Wisimka,Inter, ICTV i TET. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, m.im.: „Ewangelie” (reż. Olga Zhurba), „Bohater” (reż. Daria Bondarczuk) i „Włóczęga” (reż. Anna Czyż).

Ielizabeta Smith

Ielizabeta Smith

Urodzona w1990 w Kijowie. Studiowała matematykę na Państwowym Uniwersytecie im. Miecznikowa w Odessie, produkcję filmową i fotograficzną w Teatralno – Artystycznej Szkole w Odessie oraz reżyserię filmów fabularnych na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko – Karogo w Kijowie. Współpracuje z ukraińskimi stacjami telewizyjnymi STB, K1, 1+1. Ma na swoim koncie kilka filmów krótkometrażowych: „Wizyta”,  „Po tamtej stronie kołdry”, „Gwoździe” i „Odbicie”.

Kateryna Gornostai

Kateryna Gornostai

Urodziła się w 1989 w Łucku (Ukraina). Ukończyła biologię i dziennikarstwo na Państwowym Uniwersytecie „Kijowsko – Mohylańska Akademia”. Studiowała w pracowni kina dokumentalnego i teatru Maryny Razbezhynej i Michaiła Ugarowa. Jest autorką kilku filmów krótkometrażowych, w tym: „The Press”, „Prawdziwe wiadomości", "Piano” i "Między nami”.

Kristina Liulchenko

Kristina Liulchenko

Urodziła się w 1988 roku w Jakutii (Rosja). Studiowała aktorstwo i reżyserię na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I.K. Karpenko-Karego w Kijowie oraz w Studiu Teatralnym Les Kurbas Kyiv Center. Pracuje jako aktorka, prezenterka telewizyjna, organizator przedstawień dla dzieci. Ma na swoim koncie dwa filmy krótkometrażowe: "Rado" i "St. Patrick departs”.

Liubov Durakova

Liubov Durakova

Urodziła się w 1986 roku w Charkowie. Ukończyła studia na Wydziale Górniczo-Naftowym na Moskiewskim Państwowym Obwodowym Uniwersytecie, studiuje reżyserię kina dokumentalnego na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki – Karego. Pracuje jako kostiumolog i dziennikarka. Zrealizowała kilka etiud studenckich, m. in.: „Wałodzia”, "Nauczyciel historii”, „Julia, jej faceci i iluzje”.

Matej Bobrik

Matej Bobrik

Ur. 1982 w Pradze. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest autorem filmów: Powiedziała, że mnie kocha (2007), Akwarium (2008), Tam, gdzie słońce się nie spieszy (2009), Ewa i Marcin (2009), „Dom śmierci” (2010), „Self(less) portrait” (2012), „Odwiedziny” (2013), „Światło w sierpniu” (2014).

Olga Zhurba

Olga Zhurba

Urodzona w 1987 w Browarach na Ukrainie. Ukończyła Kijowski Państwowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko-Karego, specjalizacja – reżyser dokumentalista. Reżyseruje teledyski, zrealizowała kilka filmów krótkometażowych, w tym: „Solo”, „Dom na granicy”, „Ewangelie”, „Nieobecność”, “Pomidor”.