SALES

WSZYSTKO MA ŻYĆ

EVERYTHING NEEDS TO LIVE

Wszystko ma żyć portretuje niezwykłą codzienność Anny Kurkuriny, charyzmatycznej atletki, „najsilniejszej kobiety świata”, aktywistki na rzecz praw zwierząt i wyoutowanej lesbijki.

Od najmłodszych lat Anna udowadnia, że ma wyjątkową więź ze zwierzętami. Uczyła biologii w szkole, pracowała w lokalnym zoo, gdzie zaprzyjaźniła się z lwem, wspierała zakładanie schronisk i szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich stworzeń.

Po czterdziestym roku życia zdecydowała się rozpocząć karierę trójboistki siłowej i wkrótce wspięła się na szczyt, zdobywając trzykrotne mistrzostwo świata. Rozpoczęła także pracę jako trenerka młodych osób z niepełnosprawnościami.

Od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wykorzystując swoją popularność w świecie sportu i jako influencerka, Anna nie przestaje pomagać rannym i porzuconym zwierzętom, podążając za swoim mottem: kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

 

  • Gatunek: Dokumentalny
  • Kraj produkcji: Polska, Ukraina
  • Czas trwania: 70
  • Rok produkcji: 2024
  • Kolor: kolorowy

Reżyseria: Andrii Lytvynenko, Tetiana Dorodnitsyna

Scenariusz: Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko

Zdjęcia: Tetiana Dorodnitsyna, Ivan Selistran

Muzyka: Tumult

Montaż: Piotr Ogiński, Tetiana Dorodnitsyna

Dźwięk: Ksenia Vinogradova, Michał Fojcik, Nataliia Avramenko

Produkcja: Aura Films sp. z o.o.

Zwiastun

O reżyserach:

Andrii Lytvynenko

Andrii Lytvynenko

Reżyser i producent filmowy. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego oraz Studio Dokumentalne w Szkole Wajdy w Polsce. Jest reżyserem filmu Fantastic Ukrainians. Fine Art (2020), będącego częścią serii dokumentalnej, oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego Askania Reserve (2019), który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu Docudays UA oraz Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu Pelicam. Jest współautorem i jednym ze współreżyserów filmu Euromaidan. Rough Cut (2014), który zdobył Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ji.hlava, a także ukraińskim producentem i jednym z autorów pomysłu na Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow (2017) Askolda Kurova oraz autorem pomysłu na almanach dokumentalny Beyond the Euros (2012). Za film Where Is the Dog Buried? (2020) otrzymał stypendium od prezydenta Ukrainy.

Tetiana Dorodnitsyna

Tetiana Dorodnitsyna

Reżyserka filmowa, montażystka i artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Reżyserii na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karego. Jest reżyserką filmów krótkometrażowych Wolves (2023) i Who Is Kaya? (2019). Pracowała w kanałach telewizyjnych, firmach producenckich i studiu filmowym Kyivtelefilm. Jest montażystką pełnometrażowych filmów dokumentalnych Roses. Film-Cabaret (2021) Ireny Stetsenko i Rezerwat Askania (2019) Andrii Lytvynenko. Brała udział m.in. w Eurasia Doc Lab, Astra Film Lab, Kharkiv Meet Doc Lab i Millennium Docs Against Gravity Industry. Otrzymała stypendium Prezydenta Ukrainy za film Where Is the Dog Buried? (2020). Wszystko ma żyć to jej debiut pełnometrażowy.


Na festiwalach:

21st International Human Rights Documetary Film Festival DOCUDAYS UA, Ukraine, 2024 (Grand Prix (Rights Now! Competition), Audience Award)