FILMY KFF SALES&PROMOTION NA MIĘDZYNARDOWYCH FESTIWALACH W GRUDNIU

Intensywny festiwalowy okres powoli dobiega końca. W grudniu filmowych wydarzeń jest zdecydowanie mniej, co nie oznacza, że produkcje reprezentowane przez agencję KFF Sales&Promotion nie będą pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Naszych filmów nie zabraknie m.in. na BOGOSHORTS, Animatece, Artdocs czy na Poitiers Film Festival, Koniecznie sprawdźcie, które nasze filmy będą miały okazje podbić serca zagranicznej publiczności w tym miesiącu.

W drugiej połowie listopada rozpoczął się w Hiszpanii kilkutygodniowy Soria International Film Festival. W konkursie znalazł się film „Wnętrze lwa” Kaorla Lindholma. Pod koniec poprzedniego miesiąca rozpoczął się grecki Olympia International Film Festival for Children and Young People, gdzie o nagrody ubiegać się będzie „19:91”  Emilii Śniegoskiej.

Pierwsze dni grudnia przyniosą pokaz „Tanga tęsknot” Marty Szymańskiej na rosyjskim International Festival-Workshop of Film Schools Kinoproba, konkursowe seanse  filmu „Colaholic” Marcina Podolca na brazylijskim Mumia – International Animation Film Festival, „Story” Joli Bańkowskiej i  „Metra” Natalii Krawczuk na China International New Media Short Film Festival.

3 grudnia rozpoczną się aż trzy festiwale na których nie zabraknie polskich dokumentów w sekcjach konkursowych. Na China International New Media Short Film Festival szansę na wygraną ma „Harda”. Film Marcina Polara będzie ubiegał się o nagrody na kolumbijskim Bogoshorts. W konkursie towarzyszyć mu będzie debiutancki film Anny Gawlity, „Krzyżoki”. China International New Media Short Film Festival to nie jedyny chiński festiwal rozpoczynający się na początku grudnia. W tym samym czasie odbędzie się Sound & Image Challenge International Festival. W tamtejszym programie znajdziemy dwa polskie dokumenty – „Odprawę” Filipa Drzewieckiego oraz „Tamę” Natalii Koniarz.

Kilka dni później rozpocznie się w Rosji Artdocfest. Swój pokaz specjalny będzie miał tam film „Cienie imperium” Karola Starnowskiego.

Sporą reprezentację naszych filmów znajdziemy w programie słoweńskiej Animateki. W sekcji konkursowej znalazło się aż sześć polskich animacji reprezentowanych przez agencję. O nagrody będą ubiegać się „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Acid Rain” Tomka Popakula, „Story” Joli Bańkowskiej, , „Duszyczka” Barbary Rupik, „Metro” Natalii Krawczuk oraz „Ovule” Natalii Durszewicz. Z kolei w sekcjach pozakonkursowych na słoweńskim festiwalu znajdziemy „Winę” Marcjanny Urbańskiej, „Pokrowce” Karoliny Borgiasz,  „Łowy” Mateusza Jarmulskiego.

Aż pięć polskich filmów animowanych z naszego katalogu zostało zaproszonych na Sommets du cinéma d’animation w Kanadzie. Jury będzie miało okazję nagrodzić, „Story” Joli Bańkowskiej, „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Duszyczkę” Barbary Rupik lub „Mojego dziwnego starszego brata”  Julii Orlik. Kanadyjscy widzowie zobaczą również  „Metro” Natalii Krawczuk.

Również na początku grudnia rozpocznie się 31. edycja Aguilar Film Festival w Hiszpanii. Tam gorąco kibicujemy animacji „Łowy” Mateusza Jarmulskiego. Tego samego dnia co hiszpański festiwal wystartuje Bogotá Short Film Festival – BOGOSHORTS. Wśród wyselekcjonowanych filmów również znalazł się film Jarmulskiego, a poza nim nie zabraknie  „Story” Joli Bańkowskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz oraz premierowego pokazu „Red Light Train” Alicji Kot.

Kolejnym festiwalem, na którym znalazły się polskie krótkie metraże, będzie francuskie Poitiers Film Festival, gdzie widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Córkę” Mary Tamkovich, „Duszyczkę” Rupik i „Tango tęsknot” Szymańskiej. Film Tamkovich będzie miał szansę na nagrodę także na Leuven International Short Film Festival, z kolei „Acid Rain” będzie walczył o laury na London International Animation Festival, zaś „Tango tęsknot” Szymańskiej zostanie ocenione przez jury na rosyjskim festiwalu Kinoproba. „Colaholic” Marcina Podolca znalazło się w konkursie brazylijskiego festiwalu Mumia, a „Metro” Natalii Krawczuk i „Story” Bańkowskiej zostaną wyświetlone China International New Media Short Film Festival.

Do końca miesiąca jeszcze dwie polskie krótkie fabuły wezmą udział w konkursach francuskich festiwali –„Badylok” Karoliny Kłapkowskiej oraz „Szczęście” Macieja Buchwalda zostaną pokazane na Tous Courts of Aix-en-Provence. A „Play” Piotra Sułkowskiego będzie miał szansę na nagrody na Culver City Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Film Sułkowskiego znalazł się również na listach konkursowych kilku festiwali Dalekiego Wschodu.

Grudzień to będzie miesiąc filmu Joli Bańkowskiej. „Story” poza wymienionymi powyżej pokazami zobaczymy jeszcze w Jordanii na Karama Human Right Film Festival, w Wielkiej Brytanii na Cromarty Film Festival, we Francji na Les Arcs Film Festival i na dwóch tureckich festiwalach – AFSAD i International Amity Short Film Festival. Na tym pierwszy nie zabraknie jeszcze dwóch polskich animacji. Swój pokaz będą mieć również dwa filmy Marcina Podolca – „Colaholic” i „Dokument”. A na drugim pokazana zostanie również fabuła „Bliscy” Zofii Kowalewskiej.

Tuż przed świętami rozpocznie się Microwave International New Media Arts Festival w Hong Kongu. Na tamtejszą publiczność czeka pokaz animacji „Room” Michała Sochy.