Co roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie prezentowanych jest ponad 250 tytułów. Na tę jedną z najważniejszych imprez w branży kina dokumentalnego przybywają twórcy, producenci, przedstawiciele stacji telewizyjnych, selekcjonerzy festiwali oraz dystrybutorzy z krajów z całego świata. IDFA oferuje niezwykle bogaty i różnorodny program, złożony zarówno z sekcji konkursowych, jak i pozakonkursowych, będący jednocześnie swoistą selekcją dokumentów z „najwyższej półki”.
Jest to więc niezwykła okazja dla każdego, pokazywanego w Amsterdamie filmu dokumentalnego do rozpoczęcia pomyślnej drogi promocji na międzynarodowej arenie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu IDFA taką możliwość będą miały również polskie dokumenty. Do sekcji konkursowej dla filmów studenckich zakwalifikowały się dwie rodzime produkcje: „Seans w Kinie Tatry” w reżyserii Igora Chojny oraz „Viva Maria!” autorstwa Agnieszki Smoczyńskiej. W programie pozakonkursowym znalazły się także dwa polskie tytuły. Dokument „Praca maszyn” w reżyserii Michała Mądrackiego, Macieja Mądrackiego oraz Gillesa Lepore’a zostanie zaprezentowany w ramach cyklu filmów eksperymentalnych „Paradocs”, zaś „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki – w cyklu „Reflecting Images: Panorama”.
IDFA to nie tylko kinowe projekcje filmów dokumentalnych, ale także spora liczba wydarzeń towarzyszących, w tym jedno z najznakomitszych w branży dokumentu – targi filmowe Docs for Sale. Od wielu lat, goszcząc profesjonalistów z różnych zakątków świata, Docs for Sale stanowi przestrzeń do nawiązania cennych kontaktów oraz okazję do podzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami czy pomysłami. Ponadto, filmy pokazywane na targach w Amsterdamie są również dostępne dla ich uczestników w internetowej bazie przez cały rok.
Do tegorocznych targów Docs for Sale zakwalifikowała się spora liczba polskich dokumentów, które prezentowane tan będą w ramach projektu Polish Docs – wspólna inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którego głównym celem jest promocja rodzimego kina dokumentalnego wśród międzynarodowego środowiska filmowego.
Oto lista 12 tytułów, które pojawią się na Docs for Sale:
„H2O”, reż. Tomasz Wolski
„Inwentaryzacja”, reż. Paweł Łoziński
„Kawałek lata”, reż. Marta Minorowicz
„Marysina polana”, reż. Grzegorz Zariczny
„Przyrzeczona”, reż. Lesław Dobrucki
„Miesiąc miodowy”, reż. Grzegorz Krawiec
„Poza zasięgiem”, reż. Jakub Stożek
„Ucieknijmy od niej”, reż. Marcin Koszałka
„Deklaracja nieśmiertelności”, reż. Marcin Koszałka
„Viva Maria!”, reż. Agnieszka Smoczyńska
„Seans w Kinie Tatry”, reż. Igor Chojna
„Praca maszyn”, reż. Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore
Polskie dokumenty były wielokrotnie obecne w Amsterdamie – zarówno na festiwalu, jak i na targach. W zeszłym roku w programie konkursowym znalazły się następujące tytuły: „Gry wojenne” Dariusza Jabłońskiego, „Tam, gdzie słońce się nie spieszy” Mateja Bobrika oraz „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka, który ponadto zdobył główną nagrodę w sekcji krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Warto dodać, że na tegorocznej edycji festiwalu w wyniku zmian w regulaminie został anulowany konkurs krótkich dokumentów.
23 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) odbędzie się w tym roku w dniach 17 – 28 listopada, zaś targi filmowe Docs for Sale rozpoczną się dwa dni później i potrwają do 26 listopada.
Szczegółowe informacje na www.idfa.nl