GLASGOW PIOTRA SUBBOTKO WYGRYWA W ARMENII

Glasgow w reżyserii Piotra Subbotko zwyciężył podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Golden Apricot w Erywaniu, stolicy Armenii, gdzie brał udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film wyprodukowany został w ramach programu 30 minut, wspólnej inicjatywy Studia Munka przy SFP, Szkoły Wajdy, TVP Kultura i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Udziałowi tego tytułu w konkursie towarzyszył pokaz specjalny filmów ze Szkoły Wajdy oraz wizyta Wojciecha Marczewskiego wraz z jego retrospektywą.

Glasgow to fabuła w reżyserii Piotra Subbotko, która opowiada historię 12-letniego Damiana, który żyje w przekonaniu, że jego ojcem jest znany piłkarz klubu Celtic Glasgow. W czasie wakacji chłopiec zbiera pieniądze na wyjazd do Szkocji, pracując przy remontach mieszkań z emerytowanym Mieciem. Zakochany w 15-letniej Monice, która jest w ciąży, chce zaopiekować się jej dzieckiem i zabrać oboje w podróż do lepszego świata. W filmie wystąpili: Rafał Garnecki, Sandra Korzeniak, Zygmunt Malanowicz, Adam Graczyk, Filip Garbacz, Jowita Budnik oraz Marcin Tyrol. Glasgow, uhonorowane nagrodą Golden Apricot w Erywaniu, do tej pory prezentowane było między innymi na festiwalach w Gdyni, Krakowie, Wrześni, Koszalinie oraz w sekcji Short Film Corner podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Więcej o filmiena stronie www.wajdaschool.pl/1274.

Kolejny projekt produkowany przez Szkołę Wajdy w ramach programu 30 minut w reżyserii Vahrama Mkhitaryana pt. Mleczny brat prezentowany był na organizowanymwe współpracy z niemiecką Fundacją Roberta Boscha pitchingu Directors Across Borders.Mleczny bratto wyrastająca z przesyconej baśniami ormiańskiej tradycji opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. Całość zdjęć do filmu planowana jest w Armenii. Trailer zobaczyć można na stronie www.youtube.com/watch?v=hGl_7pAwtVA.
 
Jednym z gości specjalnych festiwalu był Wojciech Marczewski, który do stolicy Armenii pojechał wraz z retrospektywą swoich filmów (Ucieczka z kina „Wolność”, Weiser, Dreszcze) oraz wykładem pt. Jak zacząć film?
 
Jego wizycie towarzyszył specjalny pokaz dokumentów i fabuł ze Szkoły Wajdy: Aria Diva (reż. Agnieszka Smoczyńska, 2007), Marysina Polana (reż. Grzegorz Zariczny, 2010), Pogodna (reż. Renata Gabryjelska, 2009), Przyrzeczona (reż. Lesław Dobrucki, 2010), Na północ od Kalabrii (reż. Marcin Sauter, 2010), Oj Boże, drogi Boże (reż. Julia Popławska, 2010) oraz Viva Maria! (reż. Agnieszka Smoczyńska, 2010). Oprócz Szkoły Wajdy swoje filmy zaprezentowały także izraelski Sapir College oraz moskiewski WGIK.
 
 
Szczegóły dotyczące festiwalu na stronie: www.gaiff.am/en/.

informacja prasowa, źródło: Szkoła Wajdy