"Praca maszyn” to obraz polskiego klasycznego miasta, usytuowanego przy zakładzie pracy. W centrum handlowym dwie dziewczynki bawią się na karuzeli, na wielkim stadionie rozgrywany jest mecz dla garstki kibiców. Tutaj zaczyna się Praca Maszyn. W 1968 roku powstał taniec ku czci Zakładu. Podążając za wspomnieniami udaje się odtworzyć zapomniany układ choreograficzny. Rekonstrukcja tańca jest wehikułem w przeszłość, to podróż do doskonałego świata, gdzie produkcja miała oznaczać szczęśliwe życie.
Pokaz filmu na festiwalu FIDMarseille był jego międzynarodową premierą, a zdobyte Grand Prix, o które walczyło 20 dokumentów w konkursie międzynarodowym, to pierwsza znacząca nagroda dla niedawno powstałego filmu trójki reżyserów: Michała Mądrackiego, Macieja Mądrackiego oraz Gilles Lepore.
Michał Mądracki – absolwent religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim – jest pisarzem i scenarzystą. Maciej Mądracki – absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim – obecnie studiuje reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Trzeci reżyser „Pracy maszyn”, Gilles Lepore, jest autorem komiksów, ilustracji, a także filmowcem. Ukończył Szkołę Sztuk Wizualnych w Bienne w Szwajcarii. Był stypendystą w pracowni animacji krakowskiej ASP u prof. Jerzego Kuci i dzięki tej współpracy powstał krótkometrażowy film animowany „Klatka”.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć tutaj.