GLAS Animation (GLobal Animation Syndicate) jest organizacją non-profit, prowadzoną przez animatorów dla animatorów. Misją festiwalu jest pielęgnowanie i promowanie sztuki i animacji poprzez edukację. Organizatorzy szukają w filmach nowych, świeżych i nieżależnych wypowiedzi. W tym roku dwa polskie filmy: "Figury niemożliwe i inne historie II" Marty Pajek oraz "Czerń" Tomasza Popakula znalazły się w konkursie krótkometrażowych filmów. Festiwal odbył sie w dniach 2-5 marca w Berkley, w Kalifornii. Grand Prix festiwalu otrzymała utalentowana Marta Pajek.
"Figury niemożliwe i inne historie II" to druga część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Trzecia część tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie" o roboczym tytule "Strip-tease" otrzymała wsparcie produkcyjne z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja rozpocznie się jesienią. Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.
Marta Pajek jest absolwentką krakowskiej ASP, gdzie ukończyła studia w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci. Jej filmy – m.in. "Za ścianą" i "Snępowina" były pokazywane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jej prace były wystawiane także w galeriach sztuki współczesnej.
Trailer filmu można obejrzeć tutaj, a film zagości w tym miesiącu na festiwalach m.in. Tricky Women, Glasgow Short Film Festival czy Holland Animation Film Festival