GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH FILMÓW ANIMOWANYCH

Po intensywnym listopadzie w grudniu festiwalowy ruch nieco zwalnia. W tym miesiącu polskie filmy animowane zostaną pokazane 23 razy na zaledwie siedmiu festiwalach.

Z początkiem miesiąca polskie filmy animowane można było znaleźć m.in. w katalogach festiwali Animax w Macedonii („Kamienica” Agnieszki Burszewskiej), francuskiego Tous Courts („Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego, „Łaźnia” Tomka Duckiego),  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Dhace („Danse macabre” Małgorzaty Rżanek) czy paryskiego Forum des Images („Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci).

Festiwalowy miesiąc zainaugurował duży sukces Polaków na kanadyjskim Les Sommets du cinéma d'animation. Na podium stanęły aż trzy polskie animacje. Grand Prix festiwalu trafiło do najnowszego filmu Piotra Dumały „Hipopotamy”, nagrodę publiczności otrzymała „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci, natomiast Specjalnym Wyróżnieniem w kategorii studenckiej jury postanowiło nagrodzić etiudę Anity Kwiatkowskiej-Naqvi pt. „Ab ovo”. Kanadyjski festiwal zakończył się w miniony weekend, 7 grudnia. W tegorocznym programie pokazano aż sześć polskich filmów.

W poniedziałek rozpoczęła się 11. edycja słoweńskiego festiwalu Animateka. Polskie filmy co roku są pokazywane w programie festiwalu – zarówno w sekcjach konkursowych jak i towarzyszących im pokazach specjalnych. Tegoroczny międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych otworzył najnowszy film Jerzego Kuci pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. O konkursowe laury będą rywalizować także „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego, „Do serca Twego” Ewy Borysewicz, „Łaźnia” Tomka Duckiego i „Hipopotamy” Piotra Dumały. W kategorii filmów studenckich zmierzą się natomiast „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht, „Opowieść o lesie” Katarzyny Melnyk, „Niedźwiedź” Zofii Antoniak i „Gruby i chudy” Aleksandry Brożyny. „Kamienica” Agnieszki Burszewskiej zostanie pokazana w pozakonkursowej panoramie. Animateka jest jednym z najciekawszych festiwali filmów animowanych odbywających się w Europie Środkowej. Mimo wciąż krótkiej historii, festiwal co roku pokazuje najważniejsze filmy animowane zrealizowane przez twórców z całego świata. Laureatów poznamy w niedzielę 14 grudnia.

Ostatnim festiwalowym wydarzeniem miesiąca będzie udział dwóch polskich animacji w Bronx World Film Cycle, który odbędzie się między 13 i 21 grudnia. Widzowie i goście amerykańskiego festiwalu obejrzą „Do serca Twego” Ewy Borysewicz oraz „Łaźnię” Tomka Duckiego.

Listę grudniowych festiwali można znaleźć tutaj