„GWIZDEK” NAJLEPSZYM DOKUMENTEM FESTIWALU ZINEBI

Dziś wieczorem, tradycyjnie już w teatrze Arriaga, zakończy się 55. edycja baskijskiego festiwalu ZINEBI. Znamy już tegorocznych laureatów. Wśród nich znalazł się Grzegorz Zariczny i jego dokumentalny „Gwizdek”.

Festiwal ZINEBI w Bilbao jest, obok AlCine, jednym z najstarszych hiszpańskich festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe i dokumentalne. W tym roku już po raz 55. zaprezentowano tam wybór najlepszych filmów krótkometrażowych z całego świata, w większości pokazywanych premierowo. W programie konkursowym znalazło się 67 filmów wybranych z ponad 3,300 zgłoszeń. Spośród polskich tytułów wysłanych do Bilbao ostatecznie na festiwalu pokazano trzy filmy – oprócz zwycięskiego „Gwizdka”, także dwie animacje – „Rondo” Artura Kordasa i „Ex Animo” Wojciecha Wojtkowskiego.

W tym roku w Bilbao przyznano aż 16 nagród. Filmy w głównej sekcji konkursowej – zestawieniu międzynarodowym, oceniało pięcioosobowe jury, które spośród prezentowanych filmów wybrało laureata Grand Prix oraz zwycięzców w każdej z  trzech kategorii gatunkowych. „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego otrzymał nagrodę Złotego Mikeldi dla najlepszego dokumentu prezentowanego na festiwalu. Film powstał w ramach programu „Pierwszy dokument” Studia Munka działającego w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Producentem wykonawczym jest Full Film Service.

„Gwizdek” to opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu od którego zaczyna się sędziowanie okazuje się bardzo brutalna. Bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę, nie sprawdza się. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. Bohater w którymś momencie będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną. Zarówno tych boiskowych jak i poza.

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Grand Prix trafiło do Magnusa von Horna – autora fabularnej etiudy „Bez śniegu”.

Pełną listę nagrodzonych oraz informacje na temat festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie