„IKONA” NA FESTIWALU SLAMDANCE

Film Wojciecha Kasperskiego „Ikona” pokazany zostanie w sekcji konkursowej Festiwalu Slamdance. W tym konkursie pojawi się także dokument "Quiet Hours" Paula Szynola.

Komisja selekcyjna Festiwalu Slamdance zaprosiła do udziału w Programie Dokumentalnym polską produkcję. Pokaz w sekcji konkursowej Slamdance będzie dla dokumentu "Ikona" w reżyserii Wojciecha Kasperskiego amerykańską premierą. W programie dokumentalnym o nagrody powalczy w sumie piętnaście filmów. Warto dodać, że „Ikona” jest jedynym z czterech europejskich produkcji w tym gronie.

W konkursie krótkometrażowych dokumentów znalazł się także film polskiego twórcy "Quiet Hours" Paula Szynola. Film to historia Donalda Halla, amerykańskiego poety, który zmaga się z różnymi odmianami samotności. 

Ikona” opowiada o szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Festiwal Filmowy Slamdance to jeden z największych na świecie festiwali filmów niezależnych. Organizowany jest od 1995 roku w Park City w stanie Utah. Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została przez grupę wywrotowych filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Czuli oni potrzebę pokazania swoich filmów, więc zorganizowali własny festiwal, którego mottem jest „od filmowców dla filmowców”. W ciągu dwudziestu lat historii festiwal otworzył drogę do sławy takim reżyserom jak Christopher Nolan, Marc Forster, Jared Hess, Oren Peli, Benh Zeitlin, Seth Gordon, Lynn Sheltona czy Lena Dunham. Najbliższa, dwudziesta odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 19-25 stycznia 2018.

Pełna lista zakwalifikowanych filmów znajduje się tutaj.