JESIENNY SEZON KRÓTKOMETRAŻOWY

Wrześniowe pokazy festiwalowe to dla polskich twórców kolejne szanse na nagrody i wyróżnienia. Obok sekcji konkursowych w tym miesiącu polskie filmy będzie można zobaczyć także w kilku pokazach specjalnych.

Pierwsza szansa na obejrzenie polskiego programu jeszcze w tym tygodniu. Już dziś podczas trwającego od soboty festiwalu Aye Aye w Nancy odbędzie się pokaz Carte Blanche Pologne prezentujący pięć filmów krótkometrażowych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. W programie znalazły się trzy animacje – nagradzany „Danny Boy” Marka Skrobeckiego, „Był sobie król” Tytusa Majerskiego, „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego oraz dwie studenckie fabuły „Portier z hotelu Mewa” Michała Janowa oraz „Barbakan” Bartłomieja Żmudy. Na festiwalu w Nancy polskie filmy pokazywane są niemalże co roku. Podczas tej edycji kolejne dwa będą miały szansę na festiwalowe laury – „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha oraz „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka.

Wrzesień to także ważny miesiąc dla animacji. Jeszcze w tym tygodniu startuje szwajcarski Fantoche uznawany za jeden z ważniejszych europejskich festiwali prezentujących filmy animowane. W konkursie powalczy „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego, pokazywany jak dotąd na ośmiu festiwalach  – tym miesiącu dodatkowo w konkursie Vilnius Shorts. Także w tym tygodniu na słoweńskim Stoptrik pojawią się „Zabawki cesarza” Grupy 3/4 , „Afternoon” Izabeli Plucińskiej oraz „Noise” Przemka Adamskiego.

Za niespełna dwa tygodnie na prestiżowym festiwalu Encounters zostaną pokazane aż dwa polskie tytuły – „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka oraz „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha. Filmy mają szansę powtórzyć ubiegłoroczny sukces Marcina Koszałki, który w Bristolu odebrał nagrodę dla najlepszego dokumentu za „Deklarację nieśmiertelności”. W tym samym zestawie filmy Ratha i Jaroszuka, wyprodukowane przez łódźka PWSFTViT, pojawią się także na amerykańskim Milwaukee Film Festival rozpoczynającym się 29 września.

Pod koniec tygodnia aż dziesięć filmów utworzy specjalny pokaz polski na fińskim Reikäreuna Film Festival. Wśród wybranych do zestawu tytułów widzowie obejrzeć będą mogli m.in. „Urodziny” Jenifer Malmqvist, „Millhaven” Bartka Kulasa czy „Hanoi-Warszawę” Katarzyny Klimkiewicz. To już ósma edycja festiwalu, w ramach którego oprócz przeszło 30 pokazów filmowych odbędą się również liczne wystawy oraz koncerty. Współorganizatorem pokazu polskiego jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Zestaw kolejnych pięciu polskich filmów znalazł się w programie holenderskiego festiwalu SOMNIO. Holenderska publiczność zobaczy podczas festiwalu m.in. wielokrotnie nagradzane „Sześć tygodni” Marcina Krawczyka, "Bez śniegu" Magnusa von Horna czy „Galerię” Roberta Procha. Choć festiwal nie posiada formuły konkursowej, w przeglądzie znalazło się wiele ciekawych tytułów. W ramach ostatniego już  w tym miesiącu pokazu odbywającego się przy festiwalu „Pod wysokim Zamkiem” we Lwowie organizatorzy pokażą: „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, który w tym roku trafił do canneńskiej sekcji „Director’s Fortnight”, wspomniane już „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, „Popatrz na mnie” Katarzyny Jungowskiej oraz animowany „Underlife” Jarosława Konopki. Lwowski festiwal odbędzie się między 21 a 30 września.

Do końca miesiąca polskie filmy krótkometrażowe zostaną pokazane na prawie czterdziestu międzynarodowych festiwalach, a szansę na kolejne nagrody i wyróżnienia przyniosą m.in. festiwale Raindance, ISFF Drama, Split FF, meksykański Shorts Shorts czy Vilnius SFF.

Pełną listę wrześniowych pokazów festiwalowych można znaleźć w zakładce „na festiwalach”