„JUREK” WYGRYWA W PAKISTANIE

W niedzielę, 11 grudnia, odbyła się ceremonia wręczenia nagród Pakistan International Mountain Film Festival . Najlepszym filmem festiwalu okazał się „Jurek” Pawła Wysoczańskiego.

W tym roku odbyła się dopiero druga edycja festiwalu, a już do selekcji zgłoszono 1300 filmów z całego świata. W sumie w festiwalu wzięli udział przedstawiciele 80 państw. Tym bardziej cieszy fakt, że główna nagroda, Best Film, trafiła do polskiej produkcji – „Jurka” Pawła Wysoczańskiego.

Tytułowy „Jurek” to Jerzy Kukuczka, który zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie internetowej, a listę nagrodzonych można znaleźć tutaj.