KOLEJNA NAGRODA DLA „GLASGOW” PIOTRA SUBBOTKI

Nagroda Specjalna za film GLASGOW trafiła do rąk Piotra Subbotki podczas zakończonego wczoraj (6.11) 21. Festiwalu Filmowego w Cottbus, uznawanego za najważniejsze wydarzenie prezentujące osiągnięcia kina Europy Wschodniej na świecie. Film jest wspólną produkcją Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, i Wajda Studio.

GLASGOW to historia 12-letniego, wychowywanego przez samotną matkę chłopca, który wierzy, że jego ojcem jest znany piłkarz Celtic Glasgow. W czasie wakacji pracuje przy remontach mieszkań z panem Mieciem, z którym się zaprzyjaźnia. Za zarobione pieniądze chce wyjechać do Szkocji. Jednak mające miejsce wydarzenia stawiają go przed dramatycznym wyborem…

W filmie wystąpili m.in. Zygmunt Malanowicz, Rafał Garnecki i Sandra Korzeniak.

 

Nagroda w Cottbus to kolejne, po Festiwalach w Armenii, gdzie film otrzymał Nagrodę Złotej Moreli  i Petersburgu, gdzie triumfował za Najlepszy Debiut, wyróżnienie dla krótkiego metrażu Piotra Subbotki. 

 

Film został wyprodukowany w ramach programu „30 minut” – projektu skierowanego do młodych twórców, będącego wspólną inicjatywą Studia Munka, Wajda Studio, TVP S.A. i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

 

Oprócz „Glasgow” w konkursowym programie festiwalu można było zobaczyć także „Bohaterską Papugę z Psem” Marcin Sławka, „Twist and Blood” Kuby Czekaja a także „Smolarzy” Piotra Złotorowicza.

Warto dodać, że w konkursie pełnometrażowym dwukrotnie nagrodzono "Ki" Leszka Dawida – film otrzymał nagrodę FIPRESCI a także nagrodę dla najlepszej aktorki dla Romy Gąsiorowskiej.
Najlepszym filmem zrealizowanym przez młodego reżysera okrzyknięto "Salę samobójców" Jana Komasy, a zrealizowany w polsko- rumuńskiej koprodukcji, pełnometrażowy dokument "Crulic – the path to beyond" w reżyserii Anki Damian zdobył specjalne wyróżnienie a także nagrodę jury ekumenicznego.

 

Więcej informacji: www.studiomunka.pl

                             www.wajdaschool.pl

                             www.filmfestivalcottbus.de

 

Informacja prasowa: Studio Munka