"Książę i dybuk" to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.
Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego "Efekt domina". Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski.
Film powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Wyprodukowały go: krakowska firma Film Art Production (Małgorzata Zacharko, dla której był to debiut producencki) wraz dwoma berlińskimi partnerami: Kundschafter Filmproduktion (Matthias Miegel) i zero one film (Ann Carolin Renninger). Do koprodukcji dołączyły: TVP Kultura, Rundfunk Berlin Brandenburg, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Chimney Poland oraz Instytut Adama Mickiewicza. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy oraz europejski fundusz Eurimages.
Projekt został też wsparty przez Nipkow Programm, 18. Bremer Dokumentarfilm Förderpreis, DEFA Stiftung, brał udział w warsztatach ArchiDoc, prezentowany był na Pitching du Réel – Visions du Réel, IDFA Forum 2015, MIA Market Rome 2016 oraz na Docs to go! w ramach DOC LAB POLAND 2017 w Krakowie.
Widzowie polskich kin będą mogli zobaczyć "Księcia i dybuka" na 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.