Jeszcze w marcu rozpoczęły się festiwale, których owoce zobaczyliśmy na początku kwietnia. Na festiwalu Docudays na Ukrainie pokazane zostały filmy: „Bracia” Wojciecha Staronia, „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. Dwa ostatnie z Kijowa wróciły z nagrodą.
W ostatnich dniach marca rozpoczęły się także festiwale Cleveland w USA, gdzie pojawi się dokument „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej, „Kino Pavasaris” na Litwie, w którym udział weźmie film „Piano” Vity Marii Drygas”, „Dokument” Marcina Podolca i „Budzik” Piotra Małeckiego oraz amerykański festiwal AMDOCS, podczas którego zaprezentowany zostanie „Koniec świata” oraz „Superjednostka” Teresy Czepiec. Dokument Czepiec zagości również na Atlanta Film Festival.
Trzy festiwalowe projekcje czekają w tym miesiącu film „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka. Dokument będzie można zobaczyć w Brazylii na festiwalu It’s All True, na Crossing Europe w Austrii oraz Go Short w Holandii. W Nijmegen o nagrodę walczyć będzie także „Obiekt” Pauliny Skibińskiej.
W kwietniu oprócz „Piano” będzie można zobaczyć także poprzedni dokument Vity Marii Drygas – „Nóż w wozie”, który znalazł się w programie festiwalu Cheap Cuts w Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie miesiąca dwa polskie dokumenty zobaczą widzowie w Stanach Zjednoczonych: „Niewidzialne” pokazane zostanie w Nashiville, a „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka na festiwalu New Port Beach.
Polskie filmy czekają też projekcje w Europie: „Dokument” pojawi się na Finale Plzen w Czechach, a „Jurek” Pawła Wysoczańskiego, „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej i „Miejsce” Julii Popławskiej na Trento Film Festival we Włoszech. Polski dokument zawędruje także do Egiptu – „Cheerleaderki” Sławomira Witka będzie można zobaczyć na festiwalu Ismailia.
Pod koniec miesiąca wystartuje jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego Hot Docs w Kanadzie. Tam pokazane zostaną aż cztery polskie filmy: „Bracia” Wojciecha Staronia, „Ostatni sezon” Sławomira Witka, „Przed świtem” Łukasza Borowskiego oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka. Więcej o festiwalu Hot Docs można przeczytać tutaj.
Pełna lista festiwalowych projekcji dostępna jest na naszej stronie.