„ŁAŹNIA” NAJLEPSZĄ ANIMACJĄ FESTIWALU INTERFILM

W niedzielę wieczorem dobiegła końca jubileuszowa, 30. edycja berlińskiego festiwalu interfilm. Nagrodę dla najlepszego filmu animowanego otrzymała „Łaźnia” Tomka Duckiego.

W programie konkursowym tegorocznej edycji festiwalu znalazły się cztery polskie filmy. W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych pokazano oprócz nagrodzonej „Łaźni” także  „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego, a w konkursie dokumentalnym „Odwiedziny” Mateja Bobrika oraz „Arenę” Piotra Bernasia.

Wczoraj wieczorem, podczas uroczystości zakończenia festiwalu, jury uhonorowało nagrodą dla najlepszego filmu animowanego „Łaźnię” Tomka Duckiego. Film Duckiego wyprodukowany przez warszawskie Studio Miniatur Filmowych i angielski Peek and Boo jest najczęściej pokazywaną animacją tego roku. „Łaźnia” była pokazywana do tej pory na ponad 60 zagranicznych festiwalach. Nagroda niemieckiego festiwalu interfilm jest 15 nagrodą na koncie filmu.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono ponad 7000 filmów. Program festiwalu utworzyło 630 filmów z 70 krajów. W konkursie międzynarodowym ostatecznie wzięły udział 64 filmy wyprodukowane w 27 krajach. Filmy pokazano w ośmiu blokach tematycznych, z których dwa poświęcono wyłącznie prezentacji animacji.

Warto wspomnieć o nagrodzie, którą na festiwalu otrzymał inny polski film. Zrealizowany w 2010 roku przez Bartosza Warwasa mokument „MC. Człowiek z winylu” otrzymał drugą nagrodę pozaregulaminowego konkursu „Mauersegler”. Konkurs skierowany był do twórców filmów, które nawiązują do wydarzeń pokojowej rewolucji we wschodnich Niemczech oraz zjednoczenia Niemiec. Producentem filmu Warwasa jest PWSFTviT w Łodzi.

Więcej o festiwalu interfilm można przeczytać na jego stronie internetowej