LISTOPAD NA FESTIWALACH KROTKOMETRAŻOWYCH

Listopad jak co roku zaznaczył szczyt jesiennego sezonu. W tym miesiącu polskie filmy będą prezentowane na przeszło 40 zagranicznych festiwalach. Przed nami ponad 70 pokazów.

W tym miesiącu prym wiodą zdecydowanie krótkie fabuły. W listopadzie wyjątkowo gościnne dla polskich filmów okazały się hiszpańskie festiwale. „Chomik” Bartka Ignaciuka będzie reprezentował Polskę podczas festiwalu La Cabina w Walencji, a „Ziegenort” Tomka Popakula powalczy o laury jednego z najstarszych europejskich festiwali – festiwalu w Gijón, który w tym roku odbędzie się już po raz 51. Jedynym polskim filmem w konkursie rozpoczynającej się dziś 43. edycji festiwalu Alcine będzie dokumentalny „Rogalik” Pawła Ziemilskiego. Po trzy polskie filmy będzie można obejrzeć  na festiwalach Zinebi w Bilbao („Rondo”, „Ex animo” i „Gwizdek”), Filmets w Badalonie („Zmysły prysły”, „Papierowe pudełko”, „Arbuz”) oraz festiwalu i targach animacji 3D Wire w Segowii („Darling”, „Ab ovo”, „Plaża”). 

Dwie etiudy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – “Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej oraz “Naszą zimę złą” Grzegorza Zaricznego zaproszono do udziału w pokazach  francuskiego Sequence Short Film Festival, który rozpocznie się już 22 listopada. Warto zaznaczyć, że w tym miesiącu etiudy studentów WRiTv zawędrują aż do dalekiej Islandii. W konkursie festiwalu Northern Wave powalczą „Idziemy na wojnę” Krzysztofa Kasiora, „Muka!” Kordiana Kądzieli, „Echo” Marcina Filipowicza oraz wspomniane już „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej. Festiwal odbędzie się w dniach 15-17 listopada.  

 

Udziałem  w konkursie irlandzkiego festiwalu Cork debiutuje najnowszy film Martina Ratha pt. „Arena”. Rath  – student łódzkiej PWSFTviT jest autorem najpopularniejszego krótkometrażowego dokumentu ubiegłego roku – „Co raz zostało zapisane”.  W angielskim Leeds o festiwalowe laury zawalczy natomiast „Matka” Łukasza Ostalskiego. 

 

Cztery filmy zakwalifikowały się do konkursu 25. edycji tureckiego Istanbul Short Film Festival . O główną nagrodę sekcji międzynarodowej powalczą animacje „Rondo” (A. Kordas) i „Dróżnik” (P. Szczepanowicz) oraz dwie fabuły – „Święto zmarłych” (A. Terpińska) i „Arbuz” (T. Kotetishvili). Laureatów poznamy już 27 listopada podczas uroczystej gali zakończenia festiwalu. Ostatnią z wymienionych fabuł pokaże także festiwal filmów krótkometrażowych w Breście, który w tym roku odbędzie się już po raz 28.  W tych samych datach – między 12 a 17 listopada obędzie się natomiast 28 edycja berlińskiego festiwalu interfilm. W tym roku trzy tytuły – „Danse macabre”, „Zmysły prysły” i „Darling” – powalczą o miano najlepszej animacji w konkursie międzynarodowym. 19  listopada w Talinie ruszy festiwal Sleepwalkers. W tym roku do udziału w konkursie zaproszono cztery polskie filmy – wspomnianą już „Arenę” Martina Ratha, „Rogalika” Pawła Ziemilskiego, "Arbuza" Tato Kotetishviliego oraz „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. Festiwal zakończy się 22 listopada.   

 

Także w Polsce, podczas bydgoskiego Camerimage będzie można  obejrzeć i kibicować polskim filmom biorącym udział w międzynarodowym konkursie etiud studenckich. W zestawieniu powalczą „Magma” Pawła Maślony, „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego (oba wyprodukowane na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz „Taki pejzaż” Jagody Szelc  – studentki PWSFTviT w Łodzi. 

 

Niedoścignionym liderem rankingu animacji pozostaje „Ziegenort” Tomka Popakula. W tym miesiącu film otrzymał zaproszenie na 12 festiwali filmowych w tym m.in. na festiwale Winterthur, Bratislava IFF, czy kanadyjski GIRAF. Nieźle radzą sobie także inne polskie tytuły. W tym miesiącu nasze animacje będzie można  znaleźć  w katalogach festiwali odbywających się w m.in. Meksyku, Holandii, Portugalii, Włoszech czy Niemczech. W konkursie 37. edycji portugalskiego festiwalu Cinanima powalczą wspomniany już „Ziegenort” Tomka Popakula, „Łaźnia” Tomka Duckiego, „Toto” Zbyszka Czapli oraz „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego. Dwa ostatnie znalazły się także w konkursie meksykańskiego Cutout Fest razem z „Katachi” duetu Kijek/Adamski i „On/off” Piotra Ludwika. Na estońskim Animated Dreams do walki o nagrodę staną „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza oraz  wspomniane już „Zmysły prysły”, natomiast na amsterdamskim festiwalu Klik! oprócz filmu Marcina Wasilewskiego w konkursie będzie można obejrzeć także dobrze znane „Toto” i „Ziegenort”.    

Pełną listę listopadowych festiwali można znaleźć w zakładce na festiwalach.

Na zdjęciu u góry kadr z filmu "Taki pejzaż" Jagody Szelc

O najbliższych pokazach polskich dokumentów można dowiedzieć się tutaj