Maj rozpoczął się festiwalem Addis International Film Festival w Etiopii, gdzie pokazany został „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika i „Ethiopiques – muzyka duszy” Macieja Bochniaka. Dokument Macieja Bochniaka można w tym miesiącu zobaczyć także na Doxa Documentary Film Festival w Kanadzie oraz DOK Fest Munchen w Niemczech. Tam też pokazany zostanie „Over The Limit” Marta Prus.
2 maja natomiast rozpoczął się Imagine Euro Tolerance Festival w Azerbejdżanie, gdzie po raz drugi w tym miesiącu zaprezentowany zostanie „21 x Nowy Jork”, a także „Więzi” Zofii Kowalewskiej i „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego. „Call Me Tony” pojawi się także na Beldocs w Serbii, a wraz z nim premierowo „Festiwal” Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego. Dokument Chrostowskiego zagości również na Doc Aviv w Izraelu. Widzowie w Tel Avivie zobaczą też „Księcia i dybuka” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over The Limit” i „Woltę” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej. Ten krótkometrażowy dokument w maju będzie można zobaczyć jeszcze trzy razy: na BCN Sports Film Festival w Hiszpanii, Rooftop Films w USA oraz Vis Vienna Independent Shorts w Austrii. Zarówno w USA, jak i Austrii zaprezentowany zostanie także dokument „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej.
W pierwszej połowie miesiąca na European Film Festival w Trynidad i Tobago odbędą się pokazy filmu „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia oraz „Więzi”. W Danii na Copenhagen Architecture Film Festival będzie można zobaczyć „Superjednostkę” Teresy Czepiec, w USA na New York City Independent Film Festival „Have No Fear” Beaty Calińskiej i Sarah Jacobson, we Francji na Doc Cevennes Film Festival „Piano” Vity Marii Drygas, a na Crimean Open Documentary Film Festival Crimea Doc „Dwa światy” Macieja Adamka. 11 maja rozpocznie się natomiast Millennium Docs Against Gravity, gdzie swoją polską premierę będzie mieć sześć polskich dokumentów.
O nagrodę TRT Documentary Awards w Turcji w maju rywalizować będą „Proszę o ciszę” Eri Mizutani, „Hugo” w reżyserii Wojciecha Klimali oraz „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera. Te dwa ostatnie filmy będzie można zobaczyć także na Neisse Film Festival. Oprócz nich w na styku trzech państw pokazany zostanie „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Over The Limit” i „Pasdar” Grzegorza Piekarskiego. Dokument Marcina Sautera znalazł się także w programie festiwalu Cinemambiente we Włoszech.
W drugiej połowie maja natomiast widzowie w Irlandii zobaczą „Ostatni sezon” Sławomira Witka na Fastnet Film Festival, ukraińska publiczność obejrzy „Więzi”, a goście festiwalu Al Este Del Lima w Peru „XXXLove” Joanny Frydrych” oraz „Grubę” Marii Zmarz-Koczanowicz.
27 maja rozpocznie się 58. Krakowski Festiwal Filmowy, na którym zaprezentowanych zostanie prawie 40 polskich filmów dokumentalnych. Więcej informacji o polskiej obecności na Krakowskim Festiwalu Filmowym można przeczytać tutaj.
A pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.