MIĘ­DZY­NA­RO­DO­WE PRE­MIE­RY POL­SKICH DO­KU­MEN­TÓW W SZWAJ­CA­RII

W pierw­szej po­ło­wie kwiet­nia rusza 17. edy­cja fe­sti­wa­lu na­le­żą­ce­go do czo­łów­ki eu­ro­pej­skich wy­da­rzeń po­świę­co­nych fil­mom do­ku­men­tal­nym – Vi­sions du Réel w Nyon w Szwaj­ca­rii. W kon­kur­sie aż trzy pol­skie ty­tu­ły, z czego jeden bę­dzie miał w Nyon swoją świa­to­wą, inny - mię­dzy­na­ro­do­wą pre­mie­rę!

Ko­niec Rosji Mi­cha­ła Mar­cza­ka, Po­ma­łu To­ma­sza Wol­skie­go oraz Phnom Penh Lul­la­by Pawła Kloca za­kwa­li­fi­ko­wa­ły się do kon­kur­su te­go­rocz­nej edy­cji szwaj­car­skie­go fe­sti­wa­lu Vi­sions du Réel. Dla dwóch ostat­nich bę­dzie to rów­nież pierw­sza oka­zja do za­pre­zen­to­wa­nia się na mię­dzy­na­ro­do­wej are­nie kina do­ku­men­tal­ne­go.

Po­ma­łu To­ma­sza Wol­skie­go to film, w któ­rym – jak okre­ślił Lech Mo­liń­ski w ar­ty­ku­le dla ser­wi­su Stop­klat­ka – język zo­sta­je ze­pchnię­ty na bar­dzo da­le­ki plan, na­to­miast pierw­szo­pla­no­wą rolę od­gry­wa obraz*, bu­du­ją­cy prze­my­śla­ną w każ­dym szcze­gó­le struk­tu­rę i har­mo­nij­ny rytm. Po­ma­łu uka­zu­je spo­koj­ne, nie­spiesz­ne życie trzech męż­czyzn w róż­nym wieku, miesz­ka­ją­cych w Be­ski­dzie Ni­skim. Jed­nak co­dzien­ność bo­ha­te­rów kon­tra­stu­je z ogrom­nym ru­chem ulicz­nym, który przez cały dzień prze­ta­cza się kilka me­trów od ich go­spo­dar­stwa.

Phnom Phen Lul­lu­by Pawła Kloca, któ­re­go pierw­szy pu­blicz­ny pokaz od­bę­dzie się w Nyon, sta­no­wi na­to­miast in­tym­ną hi­sto­rię czło­wie­ka szu­ka­ją­ce­go miło­ści i akcep­tacji. Ilan Schick­man opu­ścił Izra­el ma­rząc o nowym życiu. Teraz miesz­ka w Phnom Penh w Kam­bodży z dziew­czyną o imie­niu Saran oraz jej cór­kami, dwu­let­nią Marie i sze­ścio­mie­sięcz­ną Ja­smi­ne, pró­bu­jąc wią­zać ko­niec z koń­cem jako ulicz­ny wróż­biarz. Ten peł­no­me­tra­żo­wy de­biut do­ku­men­tal­ny Pawła Kloca za­go­ści w naj­bliż­szym cza­sie rów­nież na fe­sti­wa­lu Hot Docs w To­ron­to oraz Doc/Fest Shef­field w Wiel­kiej Bry­ta­nii, zaś pol­ską pre­mie­rę bę­dzie miał na te­go­rocz­nym 51. Kra­kow­skim Fe­sti­wa­lu Fil­mo­wym.

Ko­niec Rosji Mi­cha­ła Mar­cza­ka to opo­wieść o dzie­więt­na­sto­let­nim re­kru­cie Alek­sie­ju, któ­rym przy­la­tu­je do od­da­lo­nej od cy­wi­li­za­cji małej straż­ni­cy na pół­noc­nych ru­bie­żach Rosji, aby odbyć służ­bę woj­sko­wą. To jeden z nie­wie­lu po­ste­run­ków gra­nicz­nych strze­gą­cych ol­brzy­mich, nie za­miesz­ka­łych po­ła­ci pań­stwa ro­syj­skie­go nad Oce­anem Ark­tycz­nym. W straż­ni­cy znaj­du­je się sze­ściu żoł­nie­rzy. Każdy z nich tkwi w tym miej­scu już długo, być może zbyt długo. Oka­zu­je się, że część z nich ma swoje smut­ne ta­jem­ni­ce. Trud­no jest im stąd wró­cić do świa­ta ludzi i wła­snej prze­szło­ści. Ła­twiej jest im od­by­wać ab­sur­dal­ną służ­bę pil­no­wa­nia za­to­pio­nej w śnie­gu pół­noc­nej gra­ni­cy pań­stwa, setki ki­lo­me­trów od naj­bliż­szej ludz­kiej osady.

Pol­skie ak­cen­ty po­ja­wią się nie tylko na ekra­nach fe­sti­wa­lo­wych kin, ale rów­nież na Doc Outlook-​International Mar­ket (DOCM) jako część pro­jek­tu Po­lish Docs, or­ga­ni­zo­wa­ne­go przez Kra­kow­ską Fun­da­cję Fil­mo­wą przy wspar­ciu Pol­skie­go In­sty­tu­tu Sztu­ki Fil­mo­wej.

Na tar­gach Doc Outlo­ok zo­sta­nie za­pre­zen­to­wa­nych aż 11 ty­tu­łów, w tym:

* Beats of Fre­edom, reż. Woj­ciech Słota, Le­szek Gno­iń­ski
* In­wen­ta­ry­za­cja, reż. Paweł Ło­ziń­ski
* Ka­wa­łek lata, reż. Marta Mi­no­ro­wicz
Ko­niec Rosji, reż. Mi­chał Mar­czak
* Ody­se­ja zło­mo­wa, reż. Paweł Fer­dek, Łu­kasz Gutt
Phnom Penh Lul­la­by, reż. Paweł Kloc
Po­ma­łu, reż. To­masz Wol­ski
Poza za­się­giem, reż. Jakub Sto­żek
Seans w kinie Tatry, reż. Piotr Zło­to­ro­wicz
* Uciek­nij­my od niej, reż. Mar­cin Ko­szał­ka
W dro­dze, reż. Le­szek Dawid

W po­przed­nich la­tach pol­ski do­ku­ment był obec­ny w Nyon wie­lo­krot­nie – co wię­cej, zna­lazł się on rów­nież wśród lau­re­atów. W 2003 roku Mar­cin Ko­szał­ka otrzy­mał na­gro­dę Prix Etat de Vaud za film Ta­kie­go pięk­ne­go syna uro­dzi­łam, zaś w 2008 ten sam re­ży­ser zo­stał uho­no­ro­wa­ny na­gro­dą Prix du jury in­ter­re­li­gieux za peł­no­me­tra­żo­wy do­ku­ment Ist­nie­nie. Warto rów­nież dodać, że w roku ubie­głym na fe­sti­wa­lu Vi­sions du Réel swoją mię­dzy­na­ro­do­wą pre­mie­rę miał film Grze­go­rza Za­ricz­ne­go Ma­ry­si­na po­la­na, zaś w 2009 – Kró­lik po ber­liń­sku Bart­ka Ko­nop­ki.

Vi­sions du Réel w Nyon – jako jeden z naj­waż­niej­szych fe­sti­wa­li fil­mów do­ku­men­tal­nych w Eu­ro­pie – każ­de­go roku przy­cią­ga re­ży­se­rów, pro­du­cen­tów i pro­fe­sjo­na­li­stów z ca­łe­go świa­ta, a wśród nich na­zwi­ska naj­zna­ko­mit­szych twór­ców fil­mo­wych. Nyon od­wie­dzi­li m.in. Johan van der Keu­ken, Ro­bert Kra­mer, Ale­xan­dre So­ko­urov, Ro­bert Frank, Ray­mond De­par­don czy Fre­de­rick Wi­se­man. Vi­sions du Réel ofe­ru­je rów­nież sze­ro­ki wa­chlarz wy­da­rzeń bran­żo­wych, w tym targi ko­pro­duk­cyj­ne, dwie sesje pit­chin­go­we (Pit­ching du Réel oraz Pit­ching RTS Per­spec­ti­ves d’un Doc), se­mi­na­ria i pa­ne­le dys­ku­syj­ne w ra­mach pro­gra­mu Doc Think Tank, serie spo­tkań po­świę­co­nych dys­try­bu­cji i sprze­da­ży pro­jek­tów fil­mo­wych (pro­gram Docs in Pro­gress) czy wi­de­ote­ka cy­fro­wa.

Te­go­rocz­na edy­cja fe­sti­wa­lu Vi­sions du Réel w Nyon od­bę­dzie się w dniach 7 – 13 kwiet­nia.

Wię­cej na stro­nie: www.vi­sions­du­re­el.ch.

*Ca­łość ar­ty­ku­łu Lecha Mo­liń­skie­go można prze­czy­tać tutaj.